SAĞLIK

Karnından çıkan tümor şaşırttı

Gaziantep'te karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kişinin karnından 20 kiloluk tümor çıktı.

Karnından çıkan tümor şaşırttı

Gaziantep'te karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kişinin karnından 20 kiloluk tümor çıktı.

Gaziantepli 55 yaşındaki Mehmet Hanifi Bakırcı, karın ağrısı, bulantı, karında gerginlik ve bulantı şikâyeti ile gittiği hastanede yapılan araştırmalarda karnında devasa bir tümör bulunduğu ortaya çıktı. Karnındaki ağrılar artan ve hareket edemez hale gelen Bakırcı,  Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Balık gözetimindeki Doç. Dr. Mesut Gül, Op. Dr. Ersin Borazan, Op. Dr. Mehmet Ali Melik’ten oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. Bakırcı’nın karnından saatler süren bir ameliyatla karından 20 kilogram civarında tümör çıkarıldı. Ameliyatın ardından 5 gün içinde taburcu edilen ve önümüzdeki onkolojik tedavi takibi yapılacak olan Bakırcı, üzerinden büyük bir yük kalktığını belirterek kendisini ameliyat etmeye çoğu kişinin cesaret etmediğini söyledi.

Kendisini tümörün verdiği eziyetten kurtardıkları için doktorlarına teşekkür eden Bakırcı,  “Çok gezdim ama kimse net bir şey diyemedi. Bazıları da ameliyatın büyük risk taşıdığını, o nedenle yapılacağını söyledi. Burada ameliyat olarak üstümden büyük yükten kurtuldum” dedi.

Bakırcı’nın karnından çıkarılan tümörle ilgili bilgi veren ameliyat ekibi süreç ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastamızda karın arka duvarından kaynaklanan liposarkom denilen en sık görülen türü çok büyük boyutlarda saptanmış. Sıklıkla geç̧ belirti vermesi nedeniyle karın arka bölümünde olanlar, tanı konulduğunda çok büyümüş olurlar. Hastalar genellikle ağrı, karında büyük şişlik ve diğer organlara basıya bağlı bulgularla gelebilirler. Bu tümörlerin nispeten sağkalımı kötüdür. Cerrahi olarak geniş̧ bir eksizyon ile temizlenenlerde sağkalım oranları yüzde 60’lara kadar çıkabilmektedir. Cerrahi, bu tümörlerde bazen imkansız olmasına rağmen, tam etkili bir kemoterapi veya radyoterapinin olmaması nedeniyle en etkin tedaviyi oluşturmaktadır. Ancak önemli damarlara ve organlara yakınlığı sebebiyle tümörün tamamen cerrahi çıkarılması zor olabilir. Bu durum tedaviyi zorlaştıran en önemli faktördür.”