EKONOMİ

Tarımda rekor

Gaziantep’te düzenlenen 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla ziyarete açıldı.  

Tarımda rekor

Gaziantep’te düzenlenen 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla ziyarete açıldı.  

Gaziantep'te, GAP Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı'nın (GAPTARIM) açılışı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla yapıldı. Ortadoğu Fuar Merkezi'nde yapılan fuarın açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sait Kirazoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, kurum müdürleri ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Bakan Pakdemirli, 2020 yılında tarımsal üretimde Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını söyledi. Tarım ve gıda ürünleri ihracatının da yüzde 5 artışla 20,7 milyar dolara ulaştığını söyleyen Pakdemirli, Gaziantep’in tarımsal üretim değerinin de yüzde 78 artış gösterdiğini açıkladı.

Türkiye’nin coğrafi konum açısından büyük bir avantaja sahip olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Bulunduğumuz konum itibariyle 1,9 Trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgede yer alıyoruz. 4 saatlik bir uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşabiliyoruz. Geçen yıl meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın etkilerine rağmen sulama alanında hizmete aldığımız yatırımlar sayesinde toplam bitkisel üretimimiz 9 milyon ton artışla 126 milyon tona yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Büyükbaş hayvan varlığımız 2020’de 18,2 milyon başa yükselerek Cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine ulaştı. Küçükbaş varlığımız ise son bir yılda yüzde 12 artışla 54,1 milyon başa yükselerek son 30 yılın en yüksek rakamına ulaştı” dedi.

Tarımsal hasılada önemli bir rekor kırdıklarını belirten Pakdemirli, “2020’de yüzde 4,8 büyüyen tarım, son 3 yıldaki en yüksek büyüme rakamına ulaştı. Tarımsal hasılamız ise bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 333,3 milyar liraya yükseldi ve Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla 20,7 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret fazlası ise yüzde 9 artışla, 5,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2002 öncesi destek neredeyse yoktu ve birkaç müdahale alımı vardı. 2002 sonrası ise artan destekler ve sınırlı müdahale alımı vardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında ise hem desteklerde artış, hem de etkin müdahale alımlarını birlikte uyguluyoruz. Son 3 yılda tarımsal destekleri yüzde 65 artışla 24 milyar miraya çıkardık. Müdahale alımlarında ise üretici dostu politikalar yürütüyoruz ve bunu da müdahale kurumlarımızı zarar ettirmeden yapıyoruz” diye konuştu.

Gaziantep’in tarım sektörüne katkısının büyük, üreten ve çalışkan bir şehir olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Gaziantep’in tarımsal üretiminde önemli artışlar yaşandı. Son 19 yılda bitkisel üretim değeri 14 kat artışla 6,1 milyar liraya, hayvansal üretim değeri ise 15 kat artışla 3,1 milyar liraya ulaştı. Son bir yılda Gaziantep’in toplam tarımsal üretim değeri yüzde 78 gibi rekor bir artış göstererek Türkiye’de en fazla gelişen ilimiz oldu” dedi.

AK Parti iktidarları döneminde Gaziantep’e önemli destekler sağlandığını belirten Pakdemirli, “Gaziantep tarım ve orman sektörüne son 19 yılda reel rakamlarla 10 milyar lira tarımsal destek verdik ve yatırım yaptık. Kırsal kalkınma desteklerimiz kapsamında Gaziantep’imize 145 milyon lira hibe desteği ödedik. Hayvancılığın olmazsa olmazı çayır ve meralarımıza Gaziantep’te özel hassasiyet gösterdik. Toplam 55 bin dekar mera ıslah çalışmasını tamamladık. Son 19 yılda Gaziantep için 45 milyon lira yem bitkileri desteği ödedik. Gaziantep'te toplam alanı 1,8 milyon dekar olan 12 tarımsal ovamızı sit alanı olarak koruma altına aldık. Son 19 yılda 70 bin hektar arazide çalışma yaparak 60 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Yine son 19 yılda Gaziantep’e toplam 5,3 milyar lira yatırım yaparak, 2 içme suyu tesisi, 6 baraj, 3 gölet, 9 sulama tesisi, 3 arazi toplulaştırma, 43 taşkın koruma tesisi ve 2 hes tesisi olmak üzere 68 tesisi hizmete aldık. Geçen yıl 12 Aralık’ta Cumhurbaşkanımızın katımıyla Gaziantep’te Türkiye’nin en büyük 2. içme suyu projesi olan Düzbağ içme suyu projesinde isale hattını tamamlayıp hizmete almıştık. Yine, gövde uzunluğu bakımından ülkemizin dokuzuncu büyük barajı olan Doğanpınar Barajı’nın da açılını yaptık” diye konuştu.

Gaziantep’te bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek üzere toplam 3,3 milyon lira bütçeli 5 yeni projeyi başlatacaklarını açıklayan Pakdemirli, “Gaziantep’te 13 bin dekar atıl/boş/nadas alanlarımızda kırmızı mercimek ekimi yapacağız. Toplam 5 bin adet erkek Antep fıstık ağacı ile 5 bin dekar alanda fıstık bahçesi tesisi yapacağız. Verimi artırmak için 10 bin litre organik sıvı gübrenin biber yetiştiriciliğinde kullanılmasını sağlayacağız. Toplam 13 bin dekar alanda mera ıslah ve amenajman projesi yapacağız. Son olarak da 9 bin dekar alanda yem bitkileri ekimi yapacağız” dedi.

Gaziantep’in aynı zamanda bir hayvancılık şehri olduğunu da söyleyen Bakan Pakdemirli, hayvancılık destekleri kapsamında kente 5 yeni müjde vererek, “Toplam 190 milyon bütçeli Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Yoluyla Yaygınlaştırılması Projesini geçen ay başlattık ve Gaziantep’i de bu projeden faydalanan illerimiz içinde dahil ettik. Yaklaşık 3 yıl sürecek bu proje kapsamında büyükbaş hayvanlara ücretsiz suni tohumlama yapacağız. Bal ile birlikte katma değerli arı ürünleri üretiminin artırılmasına yönelik üreticimizin güneş enerjisi sistemleri, arıcı barınağı, arı kovanı, alet ve ekipman alımını destekleyeceğiz. GAP, DAP, DOKAP ve KOP Projeleri kapsamında ahır ve ağıl yapan 200 üreticimize 1,4 milyon lira hibe desteği ödedik. 2021’de de ahır- ağıl yapımıyla birlikte hayvan çadırı alımına da yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Göçer yetiştiricilerimize anaç koyun, keçi desteğine ilave 2 lira göçer desteği vereceğiz. İvesi ırkı koyun ve kıl keçisini soy kütüğü projesine dahil ettik. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 lira destekleme ödemesi yapacağız” dedi.

Fuarın düzenleyen kurumlar adına konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Güçlü sanayisi ile geniş ürün yelpazesinde üretim yapan Gaziantep, gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer, sağladığı istihdam ve ihracatıyla bu anlamdaki gücünü bu süreçte bir kez daha göstermiştir. Salgın döneminde Gaziantep gıda üretimi tüm dünyaya ihraç ederek yaşamsal ihtiyaçların karşılanması noktasında kritik bir rol üstlenmiştir. Gaziantep sanayisinin önemli bir bölümünü gıda sektörü oluşturmaktadır. 2020 yılında Gaziantep'in ihracatta ilk sırasında yüzde 44 ile tekstil sanayisi yer alırken ikinci sırasında ise yüzde 29 oranıyla tarımsal sanayi, hububat ürünleri yer almıştır. 2020 yılında Gaziantep'ten yapmış olduğumuz 7 milyar 935 milyon dolarlık ihracatımızın içerisinde tarıma dayalı üretimlerin payı 2 milyar 265 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Orta Doğu ülkeleri, AB ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihracatı yapılmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi komşu ülkelerimiz ile ticari ilişkilerimiz bu anlamda geçmişe dayalı olarak devam etmektedir. O yüzden bu fuarlar bizler için çok önemli. Ben, düzenlediğimiz fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Bekir Pakdemirli ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı.