EKONOMİ

En büyük çatı GES Gaziantep'te

SANKO Holding'in tüm fabrikalarının çatılarına güneş enerji santrali kurulacak. Projeyi Solartürk, Gap Galveniz ve Öztan Elektrik ortaklaşa yapacak.

En büyük çatı GES Gaziantep'te

SANKO Holding  yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak amacıyla fabrikalarının çatılarına toplam 100 MW gücünde  Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak. Parçalar halinde yapılacak çatı GES'leri Gaziantepli 3 firma ortaklaşa yapacak.
Solartürk, Gap Galveniz ve Öztan Elektrik firmaları tarafından yapılacak santraller tek kalemde ülkenin en büyük çatı güneş enerji santrali de olacak.Proje hakkında bilgi veren Solartürk Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk Türkiye’deki her çatıyı mini bir baraj olarak düşündüklerini belirterek, “Dünyanın en ucuz enerjisi güneş enerjisi. Kurulan GES'ler 5 yıl gibi kısa bir sürede maliyetini çıkarıyor. 30 yıldan fazla kullanılabilen sistemler sayesinde güneş enerjisi dünyanın en ucuz enerjisi haline geldi. Artık güneş enerji sistemleri Türkiye’de önemli bir enerji kaynağıdır. 2005 yılında yola çıktığımız bu yolda bu sistemlerin artık geçtiğimiz 16 yıl içinde Türkiye’de 7 bin MW ile Türkiye kurulumunun yüzde 6’sı üretimde ise yüzde 3,5’ini üretmekteyiz” dedi.