KÜLTÜR - SANAT

Çingene kızı sofraları süsleyecek

Gaziantep'in dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği ve Zeugma mozaikleri Karaca markasının ev tekstili ve mutfak takımlarına ilham oldu.

Çingene kızı sofraları süsleyecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Karaca Grup iş birliğinde kentin simgesi haline gelen dünyaca ünlü "Çingene Kızı" mozaiği ve Zeugma Antik Kenti’nde bulunan mozaik desenlerinden esinlenerek oluşturulan sofra grubu, ev tekstili ve dekorasyon ürünlerinden oluşan Zeugma Serisi kamuoyuna tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve Karaca Grup yürüttükleri ortak proje ile Zeugma Antik Kenti’nde gün yüzüne çıkarılan mozaikler ve Gazi şehrin simgesi haline gelen Çingene Kızı Mozaği’nden esinlenerek sofra grubu, ev tekstili ve dekorasyondan oluşan Zeugma Serisini oluşturdu. “Geçmişin Mirası, Bugünün Tasarımı” sloganıyla hazırlanan serinin basın tanıtım toplantısı Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşti. Canlı performansların gerçekleştiği tanıtım toplantısında tasarlanan Zeugma Serisi’ni oluşturan ürünler hakkında bilgi verildi.

Tanıtım toplantısında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in kültürel mirası olan Zeugma Mozaikleri’nin tanınırlığının arttırılmasının hedeflendiğini aktararak, “Anadolu büyük bir hazine, açık hava müzesi. Biz bu kültürel miraslarımızı restore ederek, hakkettiği noktalara taşımak için büyük bir gayret gösteriyoruz. ‘Yerelden evrensele, gelenekten geleceğe’ sözü olanlar burada. Karaca’ya hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Gastronomi festivalinde biz yemeklerimizi Çingene Kızı sizlere bakarken ikram ettik. Bu çok dikkat çekti. Mozaiklerde büyük bir medeniyet, büyük bir tasarım, büyük bir hikâye var. Bizler için Karaca ile ortak çalışarak bu eserleri günlük kullanılabilir hale dönüştürmek çok mühimdi. Şimdi biz bunları sofralara taşıyoruz. Sofra; lezzet, paylaşma, mutluluk, kardeşliktir. Bugün geçilen zor dönemde, ağır şartlarda gelip bizimle bu güzelliği paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Sizinle birlikte bunu dünyaya tanıtacağız. Bu altyapı ve sosyal belediyecilikle beraber kültürel belediyecilik. Kültürel belediyecilikle beraber şehir ekonomisini oluşturuyor. Yemek, sofra diyerek geçmeyin, bu istihdam, ihracat üreten bir alan” diye konuştu.

Zeugma Mozaiği motiflerini eserlerine desen olarak işlemekten dolayı gurur duyduklarını ifade eden Karaca Ceo'su Fatih Karaca ise, “Değerli belediye başkanımız Fatma Şahin ve ekibinin katkılarıyla hazırladığımız yeni Zeugma serimizi sizlerle paylaşmak üzere bir araya geldik. Karaca olarak kültürel mirasımızın ve tarihimizin zenginliğine sahip çıkmak, bu değerleri de evlerimize taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Amacımız sadece ürün üretmek değil; buradaki hikâyeyi dünyanın farklı noktalarına taşımak. Gaziantep’in simgesi haline gelen ‘Çingene Kızı’ ve benzersiz mozaik desenleri, ülkemizin kültürel mirasının başında geliyor. Uygarlık tarihine ve bugüne yön vermiş, Millî Mücadele’de kahramanlıklarıyla adına onurlu bir sıfat eklemiş Gaziantep’in bir parçasını ürünlerimize taşımaktan gurur duyuyoruz. Uzun ve detaylı çalışmalar sonucunda hem ‘Çingene Kızı’ figürünü hem de eşsiz mozaik desenlerinin bir kısmını tasarımlarımıza taşıdık. Zeugma serimizi de sofra grubundan ev tekstilinden dekorasyonuna kadar birçok ürünü Anadolu’nun dokusu ve büyüsüyle buluşturduk. Bizim için imza olacak bu seriyi yine bize ilham veren bu atmosferde sunduğumuz için çok mutluyuz. Karaca olarak tarihi ve kültüre duyduğumuz saygı ve bağlılığı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Gaziantep Valisi Davut Gül ise yürütülen çalışmalar için teşekkür ederek, serinin beğeni toplayacağını aktardı.