YAŞAM

100 aileye bedava konut

Şahinbey ilçesinde yürütülen konut projesiyle dar gelirli 100 yetim ve öksüz ailesi ücretsiz olarak konut sahibi olacak.

100 aileye bedava konut

Şahinbey ilçesinde yürütülen konut projesiyle dar gelirli 100 yetim ve öksüz ailesi ücretsiz olarak konut sahibi olacak.

Gaziantep Şahinbey Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı (SYDV) ile Şahinbey Belediyesi işbirliğinde dar gelirli 100 öksüz - yetim ailesine ücretsiz konut verilecek.

Proje için Gaziantep Valiliği'nde protokol imza töreni düzenlendi. Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı.

Projeden vakıftan yardım alan en yoksul 100 ailenin yararlanacağını söyleyen Vali Davut Gül, "SYDV, fakir, fukaraya, garibanlara yardım eden devletin bir vakfı. Vakfa kaydı olan, kendine ait evi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan kişiler, kaymakamlığımız tarafından belirlendi. Bunların içerisinde de en muhtaç olan 100 yetim aileye Şahinbey belediyemizin yaptığı ve şu an tamamlama durumuna gelen sosyal konutlar 200 bin TL karşılığında satılacak. Normal şartlarda bu konutların değeri 200 bin TL değil, yapsanız 300'ün üzerinden bir maliyeti var. Dolayısıyla belediye kurumsal anlamda ucuz konut vermiş oluyor" dedi.

Konutların bedelinin yüzde 30'unun vakıf tarafından karşılanacağını, diğer kısmının ise hayırseverlerin imkanlarıyla karşılanacağını kaydeden Vali Gül, "Buna öncülük eden Şahinbey Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah bu Bayrama 100 kişi kendi evinde mutlu bir şekilde girecek" diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da Perilikaya'da yaptıkları konutlardan 100 daireyi yetim ve öksüz aileler için ayırdıklarını dile getirerek, "Bu daireleri 200 bin TL'den yetim ailelere vermek üzere tahsis ettik. Şahinbey SYDV 60 bin TL ödeyecek, kalan 140 bin TL'sini de hayırseverler aracılığı ile yapalım istiyoruz. 100 tane hayırsever arıyoruz. Ben kendi adıma birincisinin parasını yatırdım. Birkaç hayırseverimizin de desteği ile ilk beş tanesini bugün itibari ile vermiş olduk. İnşallah gerisi için de Gaziantep'in hayırseverlerinden destek bekliyoruz" dedi.

Projeden, Şahinbey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından daha önceden yardımlardan faydalanan ailelerden 3294 sayılı yasa kapsamında ihtiyaç sahibi olan, Şahinbey Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan eşi vefat etmiş, öksüz yetim çocuğu olan, ilk etapta en dezavantajlı 100 dar gelirli öksüz-yetim aile faydalanacak.