GÜNCEL

Bana katil diyemezsiniz!

Gaziantep'te Duygu Delen'in ölümüyle ilgili olarak "çocuğun kasten öldürülmesi", "çocuğun cinsel istismarı" ve "yağma" suçlarından yargılanan Mehmet Kaplan yeniden hakim karşısına çıktı.

Bana katil diyemezsiniz!

Gaziantep'te eski erkek arkadaşının  4. kattaki evlerinin balkonundan düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüyle ilgili olarak "çocuğun kasten öldürülmesi", "çocuğun cinsel istismarı" ve "yağma" suçlarından yargılanan Mehmet Kaplan 3. kez hakim karşısına çıktı.

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın önceki duruşmasında istenen olay yeri keşif raporu da mahkemeye sunuldu. Duruşmada söz alan Duygu Delen'in ailesinin avukatı Mehmet Balcı, son raporun bir denge oluşturmak için hazırlandığını ve olayın intihar olduğu yönünde bir hava oluşturmaya çalışıldığını söyleyerek rapora itiraz etti.

Daha önce hazırlanan 3 ayrı raporda sanığın doğruyu söylemediğinin ortaya çıktığını söyleyen Avukat Balcı, "Sanığın Duygu'nun balkona çıkmamasını duymaması mümkün değil. Olayın Duygu'nun atlamasından kaynaklanan serbest düşme olmadığı ortada. Duygu Delen atıldığında yaşadığı ancak bilincinin kapalı olduğu yönündeki Prof. Dr. Hakan Kar raporuna karşın son rapor bilincinin açık olduğunu savunuyor, yani olayı intihar olarak yorumlamaya dönük. Tüm ifadelerde Duygu'nun hayat dolu bir insan olduğu söyleniyor. Neden intihar etsin? Sanık annesi, kapıcı ve polise verdiği ifadede eylemle ilgili 3 ayrı şey soyluyor. Bizce Duygu atlamadı, atıldı" diye konuştu.

Ailenin diğer avukatı Ömer Faruk Akan da, "Raporun bilimsel bir değeri yok, ray şeklinde ekimozların düşmeye bağlı olduğu belirtiliyor ama daha önce bu tür olaylarla ilgili nazırlanan bilimsel raporlarda böyle bir şey yok. Maktulün düşme anının izlendiği videoda ellerinin açık olması bilincinin açık olması anlamına gelmez. Görüntülerde maktulün boş bir çuval gibi düştüğü görülüyor. Son rapor dahil olmak üzere tüm raporları hazırlayanların burada dinlenmesini talep ediyoruz" dedi.

Duruşmaya SEGBİS yöntemiyle katılan sanık Mehmet Kaplan ise suçsuz olduğunu savunarak, "Bana şımarık, zengin züppesi" diyebilirsiniz ama sevdiğim kadının katili diyemezsiniz. Alkol kullandığım ve tedavi gördüğüm söyleniyor. Bu ülkede bir tek ben mi alkol kullanıyorum, bir tek ben mi tedavi gördüm. Bu kadar zamandır haksız yere tutuklu bırakılıyorum" diye konuştu.

Sanık avukatı Enes Akbulut da, "Olay Duygu Delen'in vücudunda görülen ray tipi ekimozlar ile düşme anında bilincinin açık olup olmadığı üzerinde şekilleniyor. Ray tipi ekimozların düşme ile oluştuğu yönündeydi, son raporda düşme anında bilincinin açık olduğu da belirtiliyor bu da müvekkilimiz tarafından atılmadığını doğruluyor. Olaya dair kesin ve net bir hüküm yoktur. O nedenle kefaletle tahliyesini talep ediyoruz" dedi. 

Mahkeme heyeti, bilirkişi raporlarını hazırlayan uzmanların dinlenmesi için duruşmayı 17 Haziran'a erteledi.