YAŞAM

Maymunlar Gaziantep'te

Ağrı'da yakalanan 12 makak maymunu Gaziantep'e getirildi. Başkan Fatma Şahin maymunları sevdi

Maymunlar Gaziantep'te

Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı’nda ele geçirilen 12 makak maymunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerince Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi. 

Gaziantep’e getirilen ve sağlık testleri yapılan hayvanları ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, koruma altına alınan hayvanlar hakkında bilgi alarak yavru maymunları meyveyle besledi. Makak maymunlarının en uygun koşullarda barındırılması ve ihtiyaçlarının karşılanması için hayvanat bahçesi ekipleri, hem yazlık hem de kışlık olmak üzere yaklaşık 45 metrekarelik alan üzerine kurulu yuvalar hazırladı. Alttan ısıtmalı olan bu evler, yeni üyelerin bundan sonraki yaşam alanı olacak.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni çok doğal bir ortamda inşa edildiğini, bu nedenle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kendilerine çok güvendiğini söyleyen Başkan Fatma Şahin, “Yeni hayvanlar yakalandığında bize hemen haber veriliyor. Ekibimiz gidip yeni üyelerimizi alıyor ve yeni yuvalarına kavuşturuyor. Sağlık durumlarını öğrenmek adına veteriner hekimlerimiz devreye giriyor. Akabinde uygun koşullar ne ise her hayvan çeşidine göre ihtiyaçlar gideriliyor. Buradaki hayvanlarımız çok mutlu. Aslanların normal şartlarda sıklıkla ikiz bebekleri oluyor. Ama bizim hayvanat bahçemizde dördüz aslan yavrularıyla da karşılaştığımız oluyor. Burada en önemli şey, sevgidir. Her şey sevgiden besleniyor” diye konuştu.

Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler ise, “Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen denetlemeler sonucu 12 makak maymunu yakalandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kararı doğrultusunda maymunlar bize gönderildi. Biz Türkiye’nin hayvan kurtarma merkeziyiz. Gaziantep Hayvanat Bahçesi olarak yeni üyelerimize hem yuva olacağız hem de bakımlarını üstleneceğiz. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin hızlıca büyümesinin önemli sebebi doğal hayata uyumlu olmasıdır” diye konuştu.