EKONOMİ

Tehlikeli belgeler ücretsiz

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GSO arasında imzalanan protokolle, sanayi bölgelerinde en tehlikeli meslekler arasındaki ilk 20'de yer alan konularda istenilen mesleki yeterlilik belgeleri ücretsiz verilecek.

Tehlikeli belgeler ücretsiz

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Sanayi Odası arasında yapılan anlaşmayla 20 meslek grubu için ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılamalarını sağlayacak Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin alımı ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, GSO ile ortaklaşa hareket ederek “Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilmesi Protokolü” imzaladı. Protokole Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GSO Başkanı Adnan Ünverdi, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Şamil Tayyar ile iki kurumun yöneticileri katıldı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni (MYB) içeren protokolü, kent genelinde MYB alması gereken personel ve Büyükşehir Belediyesi İş ve Kariyer Merkezi’nde iş arayışından dolayı müracaat eden kişilerin ücret ödemeden bu belgeyi alması için; sınava girmeleri, belge almaları ve iş bulmalarını sağlayacak avantajları kapsayacak. 

Pandemi sürecinde Gaziantep ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “En büyük gücümüz beşeri sermaye, yetişmiş insan gücüdür. Bu şehirdeki yetişmiş insan gücünü kuvvetlendirmemiz adına destek ve katkı için istihdam projelerini  her türlü desteği veriyoruz. Burada imzalarını attığımız protokolle de vatandaşın uzmanlaşmasını sağlayacağız. Organize sanayi bölgesinin hangi meslek gruplarında uzmanlaşmaya ihtiyacı varsa ona göre bir plan çizdik ve meslek gruplarımızı belirledik. Bu tamamıyla yeni iş alanları açan bir mekanizmadır. O nedenle bu protokolün şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu imzaların atılmasıyla da ben inanıyorum ki yüzlerce gencimiz yeni istihdam alanları bularak hayatını sürdürecek” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Ortak aklın çok güzel bir örneğini burada gerçekleştirmekteyiz. Yakın zamanda Büyükşehir Belediyesi ile beraber KAGİDEM’le ilgili bir protokol imzalamıştık. KAGİDEM şu anda ete kemiğe büründü. Girişimci kadınlar için bu kurum işe atılmalarında çok güzel bir yolun başlangıcı haline geldi. Bugün de ikincisini imzalayacağımız bu protokolle tehlikeli meslek grubunda yer alan insanlarımıza uluslararası geçerliliği olan belgeleri ücretsiz olarak temin edeceğiz" diye konuştu. 

Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Daire Başkanı Murat Geç de, "Yüksek Risk" kategorisinde sanayi alanında 160’a yakın meslek grubunun bulunduğunu belirterek, "Bunlarda en yüksek riskte olan yaklaşık 20 meslek grubumuz bulunuyor. Bu 20 meslek grubuna ücretsiz mesleki yeterlilik belgesi sağlayacağız. Mutabakatımızı sağladık. Bu protokolle de faaliyetlerimiz başlayacak" dedi. 

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Şamil Tayyar ise imzaları atılacak iş birliği protokolü hakkında, “Son derece kıymetli bir protokol. Pandeminin ortaya çıkardığı bir dizi problemler mevcut. Bunlardan birisi de işsizlik. Bu kalifiye eleman sorununu çözecek yeterlilik belgesi ile istihdam hareketlenecektir” ifadelerini kullandı.