EKONOMİ

GSO ihracatta hedef büyüttü

GSO Başkanı Adnan Ünverdi, hedeflerinin ihracatta 4. sıraya yerleşmek olduğunu söyledi.

GSO ihracatta hedef büyüttü

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, İsrail'in Mescidi Aksa ve Filistin’e yönelik saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, saldırıların son bulması ve bu yaşananların İslam alemi için yeni bir uyanışa vesile olması temennisinde bulundu.

Küresel krizler ve salgına rağmen Gaziantep’in inançla çalıştığını ve bunun sonucu olarak üretim ve ihracatta yoluna emin adımlarla devam ettiğini kaydeden GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Gaziantep olarak ülkemiz için büyük bir mücadele veriyoruz. Şartlar ne olursa olsun büyük bir özveriyle, kararlılıkla son noktaya kadar işimizi takip ediyoruz. Bu çabamızın karşılığının da rakamlara yansıdığını görüyoruz. Bundan sonra da ülkemiz için daha çok çalışarak işimizin ve geleceğimizin peşinde olacağız” diye konuştu.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketinin esnafların ve işletmelerin nefes alması açısından önem taşıdığını kaydetti.

Ünverdi, “Esnafa yönelik farklı iş kollarında hibe destekleri verilecek olması ve işletmelerimize yönelik nefes kredisi imkanları sağlanması çok olumlu ve desteklerin devam etmesi gerekiyor. Biz de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde sanayicilerimizin yaşadığı sorunların çözümü için çalışmaya devam ediyoruz. Son olarak matrah artırımı ve stok affı ile birlikte kamuya yönelik kapsamlı bir af beklentimiz olduğunu gündeme getirdik. Bununla ilgili de torba yasada bir düzenleme olacağı öngörülüyor. Daha önce de gündem getirdiğimiz lojistik, konteyner, hammadde temini ve fiyat artışları, tahsilat konusu, kurdaki dalgalanmalar ve bazı gümrüklerde yaşanan güçlükler konusunda yaşanan sorunların takipçisiyiz ve çözümü için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Gaziantep ekonomisi ve ihracat rakamlarının yer aldığı bir sunum yapan Ünverdi, “Nisan ayı ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 91,4 oranında arttı. Gaziantep, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında 5’inciliğini korudu. Bundan sonraki hedefimiz 4’üncü sıraya yükselmektir. İşverenlerimizin azmi, çalışanlarımızın gücüyle hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Ocak-Nisan döneminde şehrimizden en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke Irak, ABD, Birleşik Krallık, Suriye ve Almanya olmuştur. Pandemi koşullarına rağmen ihracatımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz. İhracatçılarımızın ve iş dünyamızın başarıları ile gurur duyuyor, bu başarının artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.