EKONOMİ

İSO 500'de 29 Gaziantepli

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Araştırması’na göre Gaziantep’ten 29 firmanın listede yer aldığını söyledi.

İSO 500'de 29 Gaziantepli

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan ’Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Araştırması’na göre Gaziantep’ten 29 firmanın listede yer aldığını söyledi.

İlk 500 arasında yer alan firmaları tebrik eden Ünverdi, Gaziantepli sanayicilerin kriz dönemlerindeki farkını bir kez daha ortaya koyduğunu ve zorlu koşullardaki başarısıyla ülkemize güç kattığını kaydetti. Ünverdi, İSO 500 listesinde, 2018 yılında 24 olan firma sayısının 2019 yılında 26’ya, 2020 yılında ise 29’a yükseldiğini bildirdi.

Gaziantep’in moral veren bir şehir olduğunu vurgulayan Adnan Ünverdi, 2019 yıl sonunda Gaziantep’in ihracatındaki rekor artışın İSO 500 yansımalarının işaretini daha önceden verdiğini dile getirerek, “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan, kendini yenileyen ve yeni yatırımlarla ülke ekonomimize güç katan firmalarımızla ne kadar gurur duysak azdır. 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de pandemi ve binbir zorlukla geçmiştir. Reel sektör bu dönemde üretim, istihdam ve dış ticaretteki başarısıyla ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilirliğin sağlanmasında etkin rol üstlenmiştir” dedi.

Gaziantep’in 2020 yılında pandemi koşullarına rağmen ihracat rekoru kırdığını anlatan Ünverdi, “2020 yılında Gaziantep’ten 7 milyar 935 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu yılın ocak-nisan döneminde de şehrimizin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 oranında arttı. Bundan sonra da günün teknolojileri ve yenilikçi bir anlayışla ülkemiz için üretmeye ve sanayide öncü olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası’nın sanayicilerin yaşadığı sorunların çözümü başta olmak üzere, verimliliği ve dijitalleşmeyi ön plana alarak yeni projeler geliştirdiklerini söyleyen Ünverdi, “Katma değeri yüksek, ileri teknolojili, yerli ve milli üretimlerimizi artıracak projeler gerçekleştiriyoruz. Geldiğimiz noktada ise alınan tedbirler ve aşı çalışmaları ile inşallah pandeminin gündemimizden çıkmasını temenni ediyor, hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok daha güzel günlere hep birlikte kavuşacağımız günlerin yakın olduğuna inanıyorum” dedi.