GÜNCEL

Çİftçilere yardım şart

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, İslahiye’de çıkan yangında 1000 dönüm buğday ekili alanın zarar görmesi nedeniyle çiftçilere gerekli destek ve yardımın yapılması konusunda hükümete çağrıda bulundu.

Çİftçilere yardım şart

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, geçtiğimiz günlerde İslahiye’de çıkan yangında 1000 dönüm buğday ekili alanın zarar görmesi ve yaklaşık 20 çiftçinin emeklerinin kül olması ile ilgili çiftçilere gerekli destek ve yardımın yapılması konusunda hükümete çağrıda bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan İrfan Kaplan, “İslâhiye ilçemizde buğday tarlalarında çıkan yangın sonucunda 20’ye yakın çiftçilerimizin bir yıllık emeği heba oldu. İki gün önce benzer yangın Araban ilçemizde aynı şekilde tarlaları kül etti. Tek geçim kaynaklarının buğday tarlaları olması dolayısıyla, ivedilikle ekinleri yanan çiftçilerimize devlet desteği verilmelidir, mağduriyetleri giderilmelidir. Bu konuda Hükümeti göreve davet ediyorum” dedi.

Milletvekili Kaplan, bu aylarda kuraklık, ihmalkarlık ve birçok nedenden dolayı çıkan tarla yangınlarının fazlalaştığının altını da çizerek “Özellikle çiftçilerimizin ekinlerinin hasadını alacakları bu aylarda birçok nedenden dolayı sıklıkla yangın çıkıyor. Daha öncede dile getirdim, özellikle hasat mevsimlerinde İçişleri Bakanlığı ve Belediyeler itfaiye sayılarını arttırmalıdır. Yangın anında, rüzgâr da varsa koca bir tarlanın kül olması saati bulmuyor.  Anında ve hızlı müdahale edilmesi için hasat yapılan bölgelere yakın yerlerde İtfaiye istasyonları olmalıdır” diye konuştu.