GÜNCEL

Bakan Gül'den hukuk müjdesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni reform paketiyle artık insanların ifadelerinin alınması için gece yarısı otelde veya havalimanında gözaltına alınmayacağını açıkladı.

Bakan Gül'den hukuk müjdesi

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen "Gaziantep İş Dünyası Buluşması"nda konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni yargı reformu hakkında önemli bilgiler verdi. 

Bakan Gül, yeni düzenleme hakkında şu bilgileri verdi: 

“Meclis gündeminde olan pakette özellikle adli kontrole ilişkin düzenlemeler var. Bir vatandaşımız yurtdışına çıkacak, adli kontrolü var. Bu ne zaman gündeme alınacak? Bir sınırı yoktu. Yeni pakette buna düzenleme getiriyoruz. Yurt dışına çıkışı belli sürelerle mahkeme tarafından kontrol etme zorunluluğu getiriliyor. Yine ifade almak amacıyla yazı geliyor; vatandaşın haberi yok. Otelde kapısını polis çalıyor, diyor ki ‘senin mahkemeden yakalanman var’. Konu ne? İfadenin alınması mahkemeye çıkman gerekiyor. Gecenin üçünde ne yapacağım ben? Biz bilmeyiz. Karakolda bazen hafta sonu da gelince 2 gün kalıyor. Bu yeni düzenlemede buna da çözüm bulacak şekilde çalışmamız var. Vatandaş diyecek ki ‘Şu tarihte mahkemeye geleceğim. Havalimanındayım, yurt dışına gideceğim. Bir hafta sonra geldiğimde ifade vereceğim’ dediğinde serbest kalacak bir sistemi getiriyoruz. Yani vatandaşını otelde, havalimanında mağdur edecek hangi uygulama varsa, toplumun ihtiyaç duyduğu tüm reformları yapmaya devam ediyoruz."