EKONOMİ

EMO'dan zamma tepki

Elwktrik Mühendisleri Odası Başkani İslim Arıkan zamma tepki gösterdi.

EMO'dan zamma tepki

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, elektrik fiyatlarına yapılan yüze 15 zammın herkesi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Arıkan yaptığı açıklamada, "1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere vergi ve fonlar dahil, 2021’in ilk yarısında, elektrik fiyatlarındaki  % 15 oranında zam, vatandaşımızı, esnafımızı, sanayicilerimizi olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.

Kamuoyunda yapılan değerlendirmelerin rakamsal olduğinu belirten Başkan Arıkan, şunları söyledi:
"Stratejik değerlendirilirse; Türkiye`nin enerji üretiminde ithal kaynaklara bağımlılığı, elektrik üretiminde kullanılan yakıtların çoğunun ithal olması kısa vadede enerji fiyatlarının sabit kalmasını engellemektedir. Peki enerji fiyatlarının makul fiyatlarda tutulması  ve arz güvenliği nasıl  sağlanabilir? Orta ve uzun  vadede ; yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin hızla hayata geçirilmesinde gereken ekipmanlar için kamu ve özel sektörün yerli altyapı ve arge çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili çalışmaların hızlandırılması gerekliliğine inanıyoruz" görüşünü dile getirdi.