GÜNCEL

Trafik kurallarını parkta öğrenecek

Şehitkamil Belediyesi’nin çocuklara erken yaşta trafik eğitim kazandırılması için açtığı uygulamalı trafik eğitim parkı faaliyete geçti.

Trafik kurallarını parkta öğrenecek

Gaziantep'te Şehitkamil Belediyesi’nin çocuklara erken yaşta trafik eğitim kazandırılması için açtığı uygulamalı trafik eğitim parkı faaliyete geçti.

Belkıs Mahallesinde yapılan Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı, toplam 19 bin 95 metrekare alan üzerine kurulu. İçinde  24’er kişilik 2 derslik, 51 kişilik amfi, 1 adet 58 metre uzunluğunda altgeçit ve üstgeçit, trafik sinyalizasyonunun olduğu bölüm, 2 adet kavşak, 1 adet gözetleme kulesi, yaya geçitleri bölümü bulunuyor. Park içerisinde; itfaiye, hastane, okul, akaryakıt istasyonu, AVM, AFAD, otobüs durağı gibi küçük yapıların yer aldığı minyatür bir şehir planlaması da yapıldı. İçinde 650 metre bisiklet yolu yolunun da bulunduğu parkta teorik eğitimin ardından uygulamalı eğitim aşamasında akülü ve pedallı araçlar kullanılıyor.

Şehitkamil Trafik Eğitim Parkı’nın ilk konuğu, Mehmet Hayri Özkaya İlkokulu 4. sınıf öğrencileri oldu. Öğrencilere ilk olarak teorik eğitim verildi. Teorik eğitiminin ardından uygulamalı eğitim verildi. Öğrenciler, park içerisinde bulunan akülü ve pedallı araçları kullanarak; trafik ışıkları, yaya geçitleri, üst geçitler, alt geçitler ve otobüs durakları gibi yerlerde nasıl davranmaları gerektiğiyle ilgili bilgilendirildiler.

Eğitimlerin, öğrenciler açısından önemine dikkat çeken Mehmet Hayri Özkaya İlkokulu Sınıf Öğretmeni Sefa Taş, “Buradaki eğitimlerin öğrencilerimiz için çok faydalı olduğuna inanıyorum. Buradaki görevli arkadaşlar, öğrencilerimizle yakından ilgilendiler. Verilen eğitimlerden çok memnun olduk” şeklinde konuştu.