GÜNCEL

15 Temmuz şehitleri anıldı

Gaziantep’te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi, çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

15 Temmuz şehitleri anıldı

Gaziantep’te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi, çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminin 5’inci yılında Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, belediye başkanları, milletvekilleri, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Türk bayrakları taşıyan binlerce kişi katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının canlı izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Vali Davut Gül, Türkiye Cumhuriyeti Devleti meclisiyle, cumhurbaşkanlığıyla, diplomasisiyle, ordusuyla, altyapısıyla çok daha güçlü kararlı bir şekilde yoluna devam ettiğini söyledi.

15 Temmuz’un sıradan bir darbe girişimi olmadığını belirten Vali Gül, “15 Temmuz arkasında çok büyük hesapların olduğu ve gerçekleştiğinde ise ülke ve millet olarak bambaşka maceralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, meclis binamız, Özel Harekat Başkanlığı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ve daha bir çok kuruma bomba yağdıran darbeciler ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlardı.15 Temmuz gecesi tanklar ve zırhlı araçlarla Ankara’nın, İstanbul’un caddelerinde önlerine gelen herkesi ezip geçerek ilerleyen darbeciler yaptıkları işin şuurundaydılar. 15 Temmuz gecesi devleti, vatanı korumak üzere namuslarını emanet ettiği silahlarını millete çeviren darbeciler, o tetiklere kasıtlı dokunuyor, bilerek kan döküyor ve can alıyorlardı. Şükürler olsun ki o sapkın darbeci anlayış sayın cumhurbaşkanımızın dirayeti, milletimizin imanıyla perçinlendiği birlik ve beraberlik ruhu karşısında dayanma gücünü yitirmiş ve yenilmeye mahkum olmuştur. Bu önemli badireyi güçlenerek atlatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün 83 milyon vatandaşıyla birlikte bölgemizde ve dünyada milyonlarca kardeşimize umut kapısıdır” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Bu milletin topu tüfeğini kardeşlerine doğrultanlara yazıklar olsun. O hainlere yazıklar olsun. Eğer bugün burada sizinle birlikteysek iki önemli şey var. Sayın cumhurbaşkanımızın ve cumhur ittifakının büyük bir cesareti var. Büyük bir dirayeti var. Onlara helal olsun. Ama bu yüce milletin yüz yıl önce yaşadığı büyük bir tecrübe var. Basiretine dirayetine erdemine helal olsun. Buradan aldığımız güç ile Cumhuriyetin 100'üncü yılında onuncu büyük ekonomi olma yolunda gidiyoruz. Gençlerimize güveniyoruz. En kötü günler geride kaldı” dedi.