EKONOMİ

14 bin yeni konut yapılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konut ihtiyacını çözmek amacıyla 14 bin yeni konut yapacaklarını açıkladı.

14 bin yeni konut yapılacak

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konut ihtiyacını çözmek amacıyla 14 bin yeni konut yapacaklarını açıkladı. Şahin,  Kuzeyşehir’de 10 bin 400, Güneyşehir’de 2 bin 850, Kızılhisar bölgesinde ise 750 adet yeni konut yaparak artan ihtiyaca cevap vermeye çalışacaklarını söyledi. Şahin, konutları alacak işçi, memur ve emekli vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlanacağını bildirdi.

Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer ve Derba Bakbak’ın da katılımıyla bir toplantı düzenleyen Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi ve Özel Sektör iş birliğinde, Kuzeyşehir’de 10 bin 400, Güneyşehir 2 bin 850 ve Kızılhisar bölgesinde 750 adet yeni konut yapılacağını açıkladı.

Vatandaşların gelir durumuna göre ödeme planının hazırlanacağı projede, en geç 15 Eylül’de kadar ön taleplerin toplanmaya başlanacağını açıklayan Fatma Şahin, “Vatandaşlarımızın gelir gider durumları birbirinden farklı. Herkese özel şartların da içinde olacağı bir model geliştirdik. Peşinat ve taksit sayısını vatandaşımızın bütçesine göre belirleyeceğiz” diye konuştu.

Son dönemde artan arsa maliyetlerini önleme amacıyla bir düzenleme yapıldığını anlatan Şahin, “Yeni uygulamada tüm maliyetleri tarafımızca yapılan arsaları müteahhide vereceğiz. Burada amaç konut üretmek, arsadan rant elde edilmesinin önüne geçmek için iki yıl için de inşaatlarda bitirme şartı aranacak. Burada projede mimari, mühendislik ve zemin etütlerini biz yapıyoruz. Ruhsatını biz veriyoruz. Piyasanın dörtte biri, beşte biri fiyatına da vereceğiz ki vatandaşımız uygun fiyata konut sahibi olsun” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise, “Üretilen her projenin yardımcısı ve destekçisiyiz. Şehrimizin en önemli konularından birisi konut açığı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin attığı bu adımı çok değerli ve anlamlı bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. 14 bin rakamı önemli. Tabii bu şu anki proje. Çalışmalar devam ediyor. İleride daha büyük projelerin beraber temellerini atacağız. Biz projelerin hazırlanma aşamasında büyükşehrin her zaman yanındayız. Gaziantep için üreten, çalışan, bir çivi çakan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.