SAĞLIK

Sabrın sonu ikiz oldu

13 yıl önce ikizlerini hayati risk nedeniyle aldırmak zorunda kalan Rabia Öztürk, böbrek naklinin ardından yeniden ikiz annesi oldu.

Sabrın sonu ikiz oldu


Gaziantepli Rabia Öztürk, 13 yıl önce ikiz bebeklere hamile iken yaşadığı ciddi böbrek yetmezliği nedeniyle hamileliğinin sonlandırılması kararı gözyaşları arasında onayladı. Pes etmeyen Öztürk uzun süren diyaliz sürecinin ardından böbrek nakliyle yeniden hayata tutundu. Doktorların onay vermesiyle tüp bebek yöntemiyle yeniden hamile kalan genç kadın yine ikiz bebek sahibi oldu. 

Gaziantepli Rabia Öztürk’e 10 yaşında böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. İlaç tedavisi görmeyen başlayan Rabia Öztürk (30), henüz 16 yaşında iken görücü usulüyle tanıştığı Mardinli Mustafa Faruk Öztürk (48) ile evlendi. Evliliğin ilk yılında hamile kalan genç annenin hamileliğine, böbrek hastalığı nedeniyle doktorları karşı çıktı. Uzun süren ikna çabaları sonucu doktorların “Ölürsün” ısrarı üzerine Öztürk, gözyaşları arasında kürtaj kararına onay verdi. Yapılan işlemde bebeklerin ikiz olduğu anlaşıldı. 

Yaşadığı zorluklara rağmen pes etmeyen ve periton diyaliz tedavisini sürdüren Öztürk, 5 yıl önce SANKO Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nden kadavradan yapılan nakille yeniden hayata tutundu ve 3 yıl sonra da doktorların onay vermesiyle yeniden anne olmaya karar verdi. Hastanede sezaryenle doğan bebeklerine Reşat İsa ve Fatıma Hülya isimleri verilen Öztürk, yaşadığı ikinci kez hayata bağlandığı süreci SABAH’a şu cümlelerle anlattı:

“Yoğun bir tedavi görüyordum. Hedefim bir an önce böbrek nakliyle diyalizden ve acılardan kurtulmaktı. Etrafımda herkesin çocukları varken ben ikiz bebeklerimi doktorların büyük risk görmeleri üzerine aldırmak zorunda kalmıştım. Tedavim devam ederken bir gece gelen bir telefon her şeyi değiştirdi. 16 yaşındaki bir genç Adana’da trafik kazası geçirip yaşamını yitirmiş. Ailesi de organlarını bağışlama kararı vermiş. Böbrekler için bu hastanede 5 kişi davet edilmiş. Ben ikinci sıradaydım, benden önceki hasta uymayınca böbrek bana nakledildi. 3 yıl sonra doktorlarım kontrollü bir hamilelik geçirebileceğimi söyleyince tüp bebek tedavisiyle hamile kaldı. Bu süreçte 3 bölümün kontrol altında yaşadım. Uzun ve yorucu bir süreç oldu. Hamileliğin 33. Haftasında bebeklerim dünyaya geldi. İkiz bebeklerimi hayati riski nedeniyle içimden gelmeyerek aldırtmıştım, Allah bana yeniden ikiz bebek verdi. Onun hikmeti sonsuz, sonsuz kere şükrediyorum” diye konuştu. 

SAĞLIK SİSTEMİ MÜTHİŞ
Mardin’den üniversite eğitimi için geldiği Gaziantep’te bir fabrikada kalite kontrol uzmanı olarak çalışırken görücü usulüyle Rabia ile evlenen Mustafa Faruk Öztürk (48) ise, 15 yıl sonra baba olmanın sevincini yaşadığını belirterek, “Allah sebep olanlardan binlerce kez razı olsun. Devletimizin bu uzun süreçte bize maddi manevi desteği çok büyük. Yılardır eşimin kullandığı ilaçlar, periton diyalizin masrafları büyük meblağlar tutuyordu ama devletimiz karşıladı. Allah devletimizden, bu sağlık sistemini getirenlerden razı olsun. Müthiş bir şekilde faydalarını gördük. Yoksa normal şartlar altında bunun altından kalkamazdık” dedi. 

“YENİDEN EVLEN”
Eşinin hastalığı nedeniyle çocuk sahibi olamamaları nedeniyle akraba çevresinden baskı gördüğünü söyleyen Mustafa Faruk Öztürk, “Benden yeniden evlenmemi istiyorlardı. Benim evime kanadı olmayan bir kuş konmuş, O’nu bu çaresiz halde bırakmak veya O’na kol kanat olup zorlukları birlikte göğüslemek gibi iki tercihim vardı. Ben eşimle birlikte zorluğu göğüslemeyi seçtim. Allah gönlümüze göre verdi. Hem eşim nakille hastalıktan kurtuldu, hem de yeniden ikiz bebek sahibi olduk. Hastanedeki tüm doktorlarımızdan, sağlık görevlilerinden Allah razı olsun” şeklinde konuştu. 

Rabia Öztürk'ün (30) 10 yaşında tanısı konulan kronik böbrek yetmezliği nedeniyle, sekiz yıl diyaliz tedavisi gördüğünü belirten SANKO Üniversitesi Hastanesi Böbrek Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yücel Yüksel, "Annelik, doğanın kadına verdiği en büyük ayrıcalıktır" dedi.
Gebeliğin anne için hayati risk taşıdığını anımsatan Doç. Dr. Yüksel, "Tüm gebelikler anne ve bebek sağlığı için; düşük, orta ve yüksek riskli olarak sınıflandırılır. Annenin sağlık durumu ve önceki hastalıkları bu risk grubunu belirler. Böbrek nakli sonrası gebelik de yüksek riskli gebelik sınıfındadır. Böbreğin normal çalışması anne sağlığını ve dolayısıyla bebeğin sağlığını etkilemektedir. Böbrek nakli sonrası hastalara, vücudun böbreği reddetmemesi için bazı ilaçlar verilmektedir. Gebelik durumunda ise bu ilaçların bazıları kesilirken, bazılarının dozu artırılmalıdır" diye konuştu.