SİYASET

Büyükşehir'e yazılım ödülü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yazılım köyü projesiyle ödül aldı.

Büyükşehir'e yazılım ödülü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gençlerin kişisel ve sosyal gelişimini desteklemek, potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla hayata geçirdiği “Yazılım Köyü” projesiyle ödül aldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla Türkiye Belediyeler Birliği iş birliğinde gençlerin karar alma süreçlerine katılımı amacıyla ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen Genç Dostu Şehirler Fikir ve Proje Yarışması ödül töreninde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa hazırladığı “Yazılım Köyü” projesi ödüle layık görüldü.
Törende ödül veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’i, “Yönetimine kadın elinin değmesi ile beraber Belediyeler Birliği yeni bir dinamik kazandı” sözleriyle takdir etti.

22 belediyenin ödül almaya hak kazandığı yarışmada “Yazılım Köyü” projesiyle “Genç Dostu Kent” imajına güç katarak dikkatleri üzerine toplayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi adına ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Valisi Davut Gül aldı.

224 belediye, 262 farklı proje fikirleri arasında ödül almaya hak kazanan “Yazılım Köyü” projesiyle MEB onaylı, yazılım ve kodlama eğitimleri verilecek. Gençlerin hizmetine Kuluçka Ofisleri, proje ve iş görüşmeleri için donanımlı mini toplantı odaları sunulacak. Mentörlük, fon ve hibe desteği verilecek. Staj ve iş imkanı sağlanacak. Workshop, atölye, Hackathon çalışma atölyeleri hazırlanacak. Üniversiteler, Teknoparklar, TTO’lar ile ortak programlar yapılacak. Oda, borsa ve kuruluşlara yönelik etkinlik ve proje yarışmaları düzenlenecek. Yılda 3 kere yazılım ve kodlama alanında proje pazarı festivali yapılacak. Bireysel Tecrübe Aktarım Platformu etkinlikleri gerçekleştirilecek. Software kafe hizmetleri ile yazılım ekosistemini kurulması hedeflenecek.