YAŞAM

Gaziantep'e Çocuk Adalet Merkezi yapılacak

Adalet Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çocuk Adalet Merkezi yapılacak. Merkezin kurulmasıyla mağdur çocuklar bir daha suçun failleriyle yüz yüze gelmeden adli süreç tamamlanacak.

Gaziantep'e Çocuk Adalet Merkezi yapılacak

Adalet Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle mağdur veya suça bulaşmış çocukların adli yargı sürecinden olumsuz etkilenmeleri ve suça bulaşan çocukların topluma kazandırılması amacıyla Çocuk Adalet Merkezi yapılacak. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Çocuklara dair hak ve özgürlükler ve koruyucu tedbirler Anayasa’nın gereği olarak düzenlenmiştir. Sosyal devlet olmanın, hukuk devleti olmanın gereği budur. Çocuklar ruhsal ve fiziki olarak daha fazla etkilenmektedir. O yüzden bu konuda daha fazla ihtimam gösterilmesi gerekmektedir” diye konuştu. 

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde mağdur merkezli “onarıcı adalet” kavramının çok yer tuttuğunu anımsatan Bakan Gül, “Kadınlara yönelik, çocuklara yönelik onarıcı ve onların yanında yer alan adalet çok önemlidir. Özellik Çocuk Mahkemelerinin müstakil bir kampus içinde yapılması, duruşma salonlarının çocuk dostu olarak düzenlenmesi önemli, bunu gerçekleştirmiş olacağız. Keza çocuklara yönelik duruşmaların öncelikli olarak ele alınması temel hedeflerden biri, bu konuda da her türlü çabamızı ortaya koymuş durumdayız. Bugün Çocuk Adalet Merkezi de bu konuda yapılan önemli bir projedir. Bildiğiniz gibi Çocuk Koruma Kanunu suç işleyen çocukla ilgili tanımı ‘suça sürüklenen çocuk’ olarak değerlendirmektedir. Çünkü eğer bir suç işlediyse, suça sürüklenmiştir. ‘Ey anneler, babalar, ey toplum, bu çocuk neden suça sürüklenmiştir, oturup bir düşünelim. Önce kendimizi sorgulayalım’ diye bir amaç taşımaktadır. Çocuk eğer suça sürüklenmişse önce bizim düşünmemiz lazımdı. Temel yaklaşımımız ‘bu çocuk nasıl suça sürüklenmez, korunur’ şeklinde olmalıdır. Yine mağdur çocukların yargılama sürecinde ikinci kez örselenmesinin önüne geçilmesi de çok önemlidir.  Yani mağdur olmuş bir çocuk, suçun failiyle yüz yüze geldiğinde bir daha travmayı yaşıyor. Bunun önlenmesi çok önemli bir çalışma. Burada suça konu eyleme değil, çocuğa odaklanılmasını istiyoruz. Çocuklar taraflarla yüzyüze gelmesin istiyoruz. Uzmanlar tarafından çocukların ilgi alanları tespit edilsin istiyoruz. Ve bu yönde tedbirler belirlenip uygulansın istiyoruz. Çocuklar burada hakim ve savcıları, polisleri bir ağabey-abla gibi görsün istiyoruz. Yargılanan değil, bir suça sürüklenmiş, orada kendisine yardımcı olmak isteyen uzmanlar olduğunu, kendisinin bir daha suç işlememesi için çalışıldığını görsün istiyoruz. Bildiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde çok önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Kurulacak Çocuk Adalet Merkezi ile ilgili hakim ve savcılar burada görev yapacak, uzmanlar burada olacak. Adli görüşme odaları, çocuk polisi, avukatları bu çatı altında bir arada olacak” dedi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Gaziantep’in “Çocuk Dostu” bir kent olduğunu belirterek, “Çocuklar daha doğmadan anneye süt dağıtarak sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesini amaçlıyoruz. ‘Hoş geldin Minik Hemşerim’, ‘Çocuk Kütüphanesi’ uygulaması ve devamındaki diğer projelerimizle çocuk ve anneye hizmet veriyoruz. Tarihimize baktığımızda uzun süre ayakta kalan ve halen unutulmayan devletlerin adaletle hükmeden devletler olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu. 

Şahin, “Baktığımızda her sorunun bir sonuç olduğunu görüyoruz. Çocukların gönlüne dokunduğunuzda, suça itildikleri ortamdan uzaklaştırdığınızda durumu çok daha farklı olduğunu görüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını kurarken, kurucu bakan olarak bunu da iyi gördüm. Adalet mekanizmasının iyi işlemesi için mekânsal sorunları çözüyoruz. Sayın Bakanımız bu projeyi söyleyince hemen buradaki muhataplarımızla bir araya gelip çalışmaya başladık. En iyisini biz yapacağız, çünkü hayırda yarışıyoruz” dedi 

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü ise, “Çocuk Adalet Merkezi’nin kurulmasıyla birlikte mevcut duruma göre çok daha iyi yol kat edeceğimize inanıyorum. Çocukların suça sürüklenmelerinin önlenmesinde ve çocukların adli sürecin yıpratıcı etkisinden uzaklaştırılması ve adliyede kendilerini yalnız hissetmemeleri açısından büyük önem taşıyor” diye konuştu.