EKONOMİ

SANKO dijital çağa odaklandı

Dijital çağa uyum için teknoloji, AR-Ge ve inovasyona odaklarını belirten SANKO Holding Başkanı Adil KOnukoğlu, bu yıl için belirledikleri 250 milyon dolarlık yatırımı büyük bölümünü hayata geçirdiklerini söyledi.

SANKO dijital çağa odaklandı

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yeni dijital çağa uyum amacıyla teknoloji, AR-GE ve inovasyona odaklandıklarını söyledi. Konukoğlu, 2021 yılı için belirledikleri 250 milyon dolarlık yatırımın önemli bölümünü bugüne kadar gerçekleştirdiğini açıkladı

Fortune 500 Türkiye Dijital Zirvesi’nin açılışında konuşan Konukoğlu, “2020 yılında başlayan ve tüm dünyada hızla yayılan salgın dolayısıyla zor bir dönemden geçiyoruz. Umuyorum ki, bu zor günler yakın zamanda geride kalır ve sağlıklı günlerde yeniden bir araya geldiğimiz günlerimiz olur” dedi.

SANKO Grubu olarak 117 yıldan beri Türkiye’nin ekonomisine, istihdamına ve ihracatına katkı sunduklarını anımsatan Konukoğlu, “Babamdan sonra Abdulkadir ağabeyimin sürdürdüğü bayrak yarışını, Zeki ağabeyimden devraldım. Benden sonra bayrağı taşıyacak olanlara Grubumuzu daha da büyüterek devretmek için var gücümle çalışıyorum” dedi.

Başarılı bir ekonominin göstergesinin yalnızca yüksek büyüme olmadığını, büyümenin sürdürülebilirliğinin de aynı derecede önemli olduğuna dikkat çeken Konukoğlu, “SANKO Grubu olarak şirketlerimizde verimliliği ve sürdürülebilir büyümeyi artıracak stratejileri benimsiyoruz. Her zaman çalışmalarımızın merkezine insanı ve sürdürülebilirliği aldık.  Dünyamıza ve topluma karşı sorumluluğumuzun farkında olarak uluslararası standartlarda üretiyoruz. Sorumlu iş yapma modellerimizle çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, müşterilerimizle el ele vererek bunun için ortak çaba gösteriyoruz. Şimdiye dek bu hedeflerimizle dünyada rekabet gücümüzü arttırdık. Dijital çağa uyum sürecinde Teknoloji, AR-GE ve inovasyon yatırımlarına odaklandık. Dijitalleşme bu dünyanın kaçınılmazları haline gelmiş durumda, pandemide bunu daha farklı gördük ve beklenenden daha hızlı bir şekilde bütün şirketlerimizi dijitalleştirme konusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Teknolojinin hızla geliştiği dünyada dijitalleşmek her zamankinden daha fazla önem arz ediyor. Gerekli olan dönüşümü bugünden gerçekleştirerek geleceğin dünyasına hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Daha hızlı ve daha kaliteli üretime her zaman öncelik verdiklerine vurgu yapan Konukoğlu, 2021 yılı için planladıkları 250 milyon dolarlık yatırımın büyük bölümünü tamamladıklarına dikkati çekti.

Konukoğlu, bu yıl kapasite artırma; yenilenebilir enerji alanında da önemli ve büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Sosyal kalkınmanın değerini iyi bildiklerini, bu alanda da özellikle gençlere eğitim ve sağlık alanında desteklerinin sürdüğünü aktaran Adil Konukoğlu, “İnanıyorum ki, ülkemizi elbirliğiyle dünyanın lider ülkeleri arasına çıkaracağız. Güçlü bir Türkiye için hep beraber çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” dedi.