GÜNCEL

400 okula GES

AB desteğiyle 400 okulun çatısına Güneş Enerji Santrali kurulacak.

400 okula GES

 “Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Önlemleri Projesi” kapsamında Gaziantep'te Mennan Usta Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Çatı Güneş Enerji Santralleri devreye alındı.

Devreye alma törenine Vali Davut Gül, AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Elçi-Müsteşar Andre LYS, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, KFW Kalkınma Bankası Müdürü Klaus Muller, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve ilgili protokol üyeleri katıldı.

Projenin yenilenebilir enerji açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Vali Gül, “Gaziantep içeriden ve dışarıdan çok fazla göç aldı. Bunun oluşturduğu yükü başta AB’deki dostlarımız olmak üzere herkes bir ucundan tutarak bu sorunu şehrin gündeminden kaldıracağız. Özellikle okulların mesai saatleri dışında kullanıma başlamasıyla birlikte enerji giderleri artıyor. Bu açığın da yenilenebilir enerjiden karşılanması, ekonomi ve çevre açısından çok kıymetli. Katılımlarından dolayı tüm protokole teşekkür ediyor, yapılan bu enerji santralinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

AB için eğitimin bir öncelik olduğunun altını çizen Andre LYS ise; “Eğitim herkesin her seviyede kapasitesine ve durumuna göre sağlanmalıdır. Türkiye’de 400’den fazla okulda inşaat ve emlak çalışmaları yaptık. Çevrenin korunması geleceğimize yapılacak en önemli yatırımlardan biridir. Bugün eğitim çevreyle birleşiyor. Çevreye katkısından dolayı bu okulun yeşil enerji projesinde yer aldığını belirterek bu projede katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise insan oğlunun çevreye saygılı olması gerektiğini vurgulayarak bugün içerisinde bulunduğumuz durumun, salgın hastalıkların, küresel ısınmanın dünyayı iyi kullanamamamızdan kaynaklandığına dikkati çekti.

Şahin, çevreye duyarlı sistemlerin acilen hayata geçirilmesinin gerekliliğini vurguladı. Parlamentoda Gaziantep’i temsil ettiği dönemden örnek veren Fatma Şahin, 2002 yılında Sanayi Komisyonunda yürüttüğü çalışmalarda Ülkenin güneş zengini olmasına rağmen güneş enerjisinden yeterince yararlanamadığına tanık olduğunu söyledi.

Başkan Şahin, şu an güneş enerjisi konusunda kaydedilen ilerlemenin o dönem yaptıkları mücadele ile ortaya çıktığını kaydederek açılışı yapılan santrallerin bu açıdan önemini ifade etti.

MEB İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, "Bu proje ile birlikte okullarda ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi sürdürülebilir hale getiriyoruz" dedi.

Yeşil enerji üretim çeşitliliğinden bahseden Gür, okulların çatılarının güneş enerjisi bakımından çok verimli olduğunu söyledi. Okulların daha iyi kullanılması ve verimliğinin arttırması ile enerji üretim oranlarını F’den C seviyesine yükseltmeyi amaçladıklarını kaydeden Gür, “Enerji projemiz kapsamında kurulan arazi ve çatı güneş enerji santralleri ile toplamda 20Mw elektrik üretim kapasitesine ulaşacağız” dedi.