YAŞAM

Duygu Delen davasında beklenen karar

Eski erkek arkadaşının evinin balkonundan düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüyle ilgili açılan dava istenilen Adli Tıp Kurumu raporunun gelmemesi nedeniyle ertelendi.

Duygu Delen davasında beklenen karar

Gaziantep’te eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın 4. Kattaki evinin balkonundan şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen’in ölümüne ilişkin sanık Mehmet Kaplan’ın yargılandığı davanın Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşmada istenilen Adli Tıp Raporu gelmeyince duruşma Aralık ayına ertelendi. 

Gaziantep'te eski erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın evinin balkonundan şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Duygu Delen'in ölümüyle ilgili olarak "Nitelikli Cinsel Saldırı ve Cinayet" suçlarından tutuklu yargılanan Mehmet Kaplan'ın Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına devam edildi. 
Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son görüken duruşmasında tutuklu olarak yargılanan sanık Mehmet Kaplan SEGBİS aracılığıyla katılırken, Delen ailesinin avukatları ile sanık avukatları katıldı. 
Mahkeme başkanının izinli olduğu için katılmadığı duruşmada söz verilen Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı, önceki duruşmada mahkemenin sanık hakkında ev hapsi verdiğini, bu nedenle mahkeme üyelerinin bu tutumunu "ihsası rey" olarak gördüklerini ancak üst mahkemeye yaptıkları itirazın kabul edilip sanığın tekrar tutuklanmasıyla bu düşüncelerinin değiştiğini belirterek, raporun beklenmesini ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.
Önceki duruşmada ev hapsi verilerek serbest kalan ancak yapılan itiraz üzerine 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden tutuklama kararı verilince tekrar cezaevine konulan Mehmet Kaplan, SEGBİS ile katıldığı duruşmada; haksız yere tutuklu bulunduğunu iddia ederek, "Daha önce raporlar verildi, bilirkişi ve keşif yapıldı. Beni niye tutukladılar? Kimse bana adaletten bahsedemez. Şu an Duygu olsaydı benim yerimde en çok adalet isteyecek kişi o olurdu. Sözümü kesiyorsunuz, istediğim kadar konuşma hakkım var" dedi. 
Sanık avukatı Enes Akbulut ise, "Aslında raporlar arasında bir çelişki yok. Katılan tarafın talebi üzerine Hakan Kar'a gidildi. Ardından 2 rapor daha alındı. Son duruşmada bunların üçü de herhangi bir çelişkiye düşmeyecek şekilde bir durum olmadığını gösteriyor. Gecen duruşmada sanığın serbest kalmasına karar verildi, ardından dışarıda basın açıklaması yapıldı. Şimdi de aynı yapılacak. 10 aydır sürekli şekilde devam ediyorlar" diye konuştu. 
Mütalaası sorulan iddia makamı, dosyadaki eksik konularının beklenmesiyle, sanığın üzerindeki atılı suçu ve dosyanın bulunduğu safha dikkate alınarak tutukluluk halinin devamını istedi. 
Sanık ve katılan avukatlarının görüşlerinin ardından mahkeme heyeti, eksik olan raporun beklenmesi için sanığın tutukluluk hakkının devamına duruşmayı 2 Aralık tarihine erteledi.

Duruşmanın sonunda sanık Mehmet Kaplan'ın verilen kararı alkışlarla protesto etmesi dikkat çekti.