EKONOMİ

"Model Fabrika sanayiyi dönüştürecek"

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Model Fabrika’nın Öğren-Dönüş Programı’nın tanıtımı yapıldı.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Model Fabrika’nın Öğren-Dönüş Programı’nın tanıtımı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır,  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton’nun da katılımıyla yapıldı.

“Yalın üretim”, “dijital dönüşüm”, “ürün geliştirme” ve “enerji verimliliği” tekniklerini kendi işletmelerinde uygulama noktasında firmalara uygulamalı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Model Fabrika, Öğren-Dönüş Programı ile işletmelerdeki verimliliği artırarak küresel piyasada daha rekabetçi olmalarını, kent ve ülke ekonomisine yüksek katma değer oluşturmayı ve sanayideki dönüşüme katkı sunmayı amaçlıyor.

Programda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Gaziantep’in 10 milyar dolara varan ihracatı ile üretim ve ihracat üssü olduğunu belirterek, “Gaziantep’in üretim ve ihracat potansiyelini ileri teknoloji üreten bir şehre dönüşerek daha ileri noktalara taşıyacağına inanıyorum. Gaziantep aynı zamanda gençlik ve üniversiteleri ile büyük bir eğitim şehridir. Bu gençliğin dinamizmini nitelikli işgücüne dönüştürerek Gaziantep sanayisinin üretim gücünü, sanayisini ve rekabet gücünü çok daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Bakanlık olarak bu tür projeleri desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Kacır, “Model fabrikalarımızdan en üst düzeyde neticelerin alınmasını arzuluyoruz. Bütün sanayicilerimizin bu merkezlerden yaralanmaları hem kendi işletmeleri hem de ekonomimiz için büyük önem taşıyor. Model Fabrikamızın Gaziantep sanayisinin dönüşümüne, iş gücümüzün nitelik kazanmasına, özellikle pandemi sonrası dünyanın yeni koşullarına en hızlı şekilde hazır olmasına ve bu koşulları yerine getirmede dünyaya öncü olmamıza vesile olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise, kavramların Model Fabrika’da somut hale geldiğini, bunun da iş dünyasına hem ekonomik tasarruflar hem de işgücünün kapasitesinin artması anlamında avantajlar sunduğunu belirtti.  Vinton, “Buradaki faaliyetler sadece iş dünyasına katkı sunmakla kalmıyor, iş dünyası da buradan elde ettiği kazanımları geliştirerek daha verimli hale getiriyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Model Fabrika’yı en başından beri desteklemekten büyük gurur duyuyor” dedi.

GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu konuşmasında, sanayiciler olarak bu başarının sürdürülmesi hedefiyle çalışmaya, üretmeye, kent ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Konukoğlu, “Sanayiciler olarak temel ihtiyacımız yetişmiş nitelikli elemandır. Nitelikli elemanın yetişmesi için de eğitim kurumları ile sanayinin iş birliği büyük önem taşıyor. Birlikte ortak çalışmalar geliştiriyoruz ve bunu artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.