KÜLTÜR - SANAT

Kitap fuarına yoğun ilgi

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Kitap Günleri Fuarı yoğun ilgi görüyor. 

Kitap fuarına yoğun ilgi

Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Kitap Günleri Fuarı yoğun ilgi görüyor. 

Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde 10 Ekim’e kadar açık kalacak fuarın açılışına Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, STK’lar ve kitapseverler katıldı.

Fuara ev sahipliği yapan Şahinbey Belediye Başkanı Tahmazoğlu, öğrencilerin hem yazarlar hem de kitaplarla bir araya geleceğini belirterek, "Kitap fuarını ilk defa düzenliyoruz. 9 gün boyunca 105 yayınevi ve 28 yazarımız kitapseverlerle buluşacak. Yazarlarımız, imza günleri düzenleyecek. Amacımız, bu şehre yakışır bir şekilde nesillerin yetişmesi amacıyla kitaba yatırım yapmak, okur ile yazarları buluşturmak. Bugüne kadar 9 milyonun üzerinde kitabımızı öğrencilerimize hediye ettik. Bu şehri okumaya teşvik ediyoruz. Kırsal Mahallelerimizden 50 bin öğrenciyi kitap fuarına getireceğiz. Onlara teşvik amacıyla 40 lira değerinde bir hediye çekimiz var ve kendilerine hediye edeceğiz. Hediye çekleri ile fuara gelip yüzde 50 ve yüzde 45 indirimli kitap alabilecekler" diye konuştu.

 Tahmazoğlu, Türkiye’nin en büyük ikinci kütüphanesini kurduklarını belirterek, “Okumayı teşvik etmek amacıyla Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezinin karşısına 40 bin metrekare inşaat alanıyla Türkiye'nin ikinci büyük kütüphanesini yapacağız” dedi.