SİYASET

Katı atıklar enerjiye dönüşecek

Gaziantep'in katı atıkları AB desteğiyle yapılan tesiste temiz enerjiye dönüşecek.

Katı atıklar enerjiye dönüşecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve İller Bankası işbirliğinde hayata geçirilen “Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi” törenle hizmete açıldı. Yılda 100 bin ton atık işleyerek 9 bin 300 ton sera gazı salınımını engelleyecek olan tesis yılda 4 bin megawat/saat elektrik enerjisi ile 23 bin ton katı yakıt üretecek.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve İller Bankası (İLBANK) ortaklığında Avrupa Birliği’nce finansal destek verilen Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi kapsamında Şahinbey İlçesi’nde bulunan Merkez Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içinde Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi yapımı tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi. 
UNDP'nin  10 milyon dolarlık hibe desteği ile hayata geçen ilk tesis, yılda 100 bin ton atık işleyecek, 16 bin 785 ton geri dönüştürülebilir atığı piyasaya kazandırırken, 9 bin 300 ton sera gazı salınımını engelleyecek. Biyogazın mevcut ko-jeneratör ünitelerine aktarılması ile üretilecek ve şebekeye aktarılacak olan enerji miktarı ilk aşamada 4 bin 100 megavat/saat olacak. 
 Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi ilk etapta enerji ve gübre üretimi 22 bin ton, ayıktan türetilmiş yakıt kapasitesi 23 bin 116 ton olarak hesaplandı. Tesis, depolanması gereken atık miktarını önemli ölçüde azaltarak depo sahasının ömrünü ilk aşamada yüzde 10'a kadar arttırırken, atığın hem kapalı ortamda işlenmesi hem de temiz enerji üretimi ile fosil yakıtlara alternatif oluşturulması yoluyla depo sahasındaki metan gazı salınımını minimize edecek. 
Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi açılışına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, UNDP Mukim Temsilcisi Luisa Vinton, Avrupa Birliği ülkeleri büyükelçileri de katıldı. 
Açılışta konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hayata geçirilen Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisinin çevreye duyarlı kalkınma için örnek olduğunu belirterek,  “Gelişmiş, sanayileşen ülkeler, karbondioksit salınımını azaltacak eylemler gerçekleştiremedi. Dünyada doğal afetler son 50 yılda 7 kat arttı. Eğer çevre ve insani kalkınmaya dikkat edemezsek, torunlarımıza bırakacak bir dünya kalmayacak. Dünya bir buçuk derece daha ısınsa bu bizim için bir felaket olacak. Burada atılan bir çöpün Antarktika’da buzulları nasıl erittiğini gördüm” diye konuştu. 
Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Gaziantep'in göç konusunda büyük bir yük aldığını söyledi. Gül, “Kendi imkanlarımızın bir sınırı var ve o sınır aşınca yetmez oldu. Kamu hizmetleri, altyapı, çevre ile ilgili birçok yeni çalışma ve destekler gördük. Bununla birlikte hizmetlere erişim kolaylaşınca, uyum süreçlerini arttırdı. Sorunlarımız devam ediyor. Eğitim başta olmak üzere zaman kaybına tahammülümüz yok. Mesleki eğitimi, çevre projelerini zamanında tamamlamamız gerekiyor. Güvenlik konusunda büyük bir çalışma, terörle mücadelemiz dünyanın daha da yaşanır bir hal almasına büyük katkı sağlıyor. Bu sorunları kendi sorunumuz gibi yapmak gereken ne varsa hep beraber katkı sunulmasını bekliyoruz”  dedi.