EKONOMİ

81 yıldıza ödül

Gaziantep Sanayi Odası 81 firmaya ihracat, üretim, Ar-Ge, inovasyon, faydalı buluş, paten ve tescil alanındaki başarıları nedeniyle ödül verdi.

81 yıldıza ödül

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından düzenlenen Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde 81 firmaya ihracat, üretim, Ar-Ge, inovasyon, faydalı buluş, paten ve tescil alanındaki başarıları nedeniyle ödül verildi.

Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Derya Bakbak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, sanayicilerin Gaziantep’i bölgede bir yıldız haline getirdiğini söyledi. Gaziantepli sanayicileri ve ihracatçıları kutlayan Suver, “Ülkemiz ekonomisinin büyümesinde önemli bir payı olan şehrimiz Gaziantep’i tebrik ediyorum. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları için yürütülen çalışmaları da önemli buluyorum. Çünkü tüketilen kaynaklar insanlığın başına bir bela olarak dönecektir. Yeni bir dönem için yeni bir fırsat. Bu fırsatı Gaziantepli girişimcilerin yakalayacağına inanıyorum. Burada ben bu ışığı gördüm” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ağırlıklı olarak Gazianteplileri övdüğü konuşmasında, "Dün milli mücadelenin sancaktarı olan Gaziantep bugün de girişimcileriyle, sanayicileriyle, sadece Türkiye’nin değil bütün bölgenin yıldızı haline geldi. Tüm bu coğrafyanın rol modeli ve itici gücü oldu. Yılda 10 milyar dolar ihracata ulaşmaya çok az kaldı. Yine 10 yıl önce en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında Gaziantep’ten 35 firma vardı. Şimdi bu sayı da 67’ye yükseldi. Listede en fazla firmaya sahip 4. il haline geldi. Sadece sanayide değil, tarımda marka oldu. Tarım ihracatında ilk 5 şehir içinde yer aldı" görüşünü dile getirdi.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ise, “Pandeminin en derinden yaşandığı 2020 yılında istihdamımızı yüzde 7,3 artırdık. Bu yılın ocak-haziran döneminde ise kent genelinde çalışan sayımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,9 oranında artışla 392 bine yükseldi” dedi.

Yaşanabilir bir dünya ve sanayinin geleceği açısından verimlilik ve yeşil gelecek kavramlarının çok büyük önem taşıdığının altını çizen Ünverdi, “Yeşil Mutabakat kriterlerine uyum konusunda Gaziantep Sanayi Odası olarak firmalarımıza yol göstermek ve bu süreci birlikte tamamlamak hedefiyle hazırlıklarımızı tamamladık. Türkiye sanayisinin itici gücü olan Gaziantep için de yeşil dönüşüm bir tercih değil mecburiyettir ve Gaziantep yenilikçiliğiyle bu dönüşüme öncülük edecektir” diye konuştu. 

Ödül töreni, hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.