KÜLTÜR - SANAT

Festival başladı

3. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali başladı.

Festival başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Üniversitesi destekleri ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen feativalin açılış etkinliği Akdeniz Esintileri konseri oldu. Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür ve Sanat Merkezi’nde Aytuğ Ülgen yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın verdiği konser izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Solistler Soprano Funda Uyanık ve Tenor Cenk Bıyık Akdeniz ülkelerinin sevilen yerli, yabancı şarkıları, tangolar ve türkülerini seslendirdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren ve ücretsiz olan etkinliğin sonunda orkestra tarafından sürpriz yapılarak Gaziantep yöresine ait Bahçalarda Mor Meni şarkısı izleyicilerle beraber söylendi.

 Konser öncesi konuşma yapan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Solmaz Haberal, pandemi dönemi ve sonrası verdiği destekler için Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’a, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül’e teşekkür etti.

 Festival, 26 Ekim Salı Günü Mavera Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Orkestra Şefi İbrahim Yazıcı yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve İncesaz Topluluğu’nun vereceği “İncesaz Konseri” ile devam edecek.

Festival 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ithafen Orkestra Şefi Aytuğ Ülgen yönetiminde solist sopranolar Sevinç Demirağ, Saliha Aktaş, mezzosoprano Nihan Çetin Aydın, tenorlar Hakan Bölükbaşı ve Onur Polat ile bas Serkan Sevinç’in, 28 Ekim Perşembe Günü vereceği “Cumhuriyet Bayramı  Gala Konseri” ile sona erecek.

Bu yıl ayrıca okullara yönelil etkinliklerin de yer aldığı festivalde bu kapsamda seçilmiş olan okullarda verilecek eğitimler verilecek, kısa dinletiler yapılacak. Etkinliğe Solist Sopranolar Sevinç Demirağ ve Saliha Aktaş, Mezzosoprano Nihan Çetin, Piyanist Rufina Usmanova Aydın, Tenorlar Hakan Bölükbaşı ve Onur Polat ile Bas Serkan Sevinç katılacak.