KÜLTÜR - SANAT

Aile ve Baba yarışması

KADEM Gaziantep tarafından düzenlenen "Aile ve Baba" konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi.

Aile ve Baba yarışması

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği işbirliğinde düzenlene  “Aile ve Baba” konulu fotoğraf yarışmasında kazananlar ödüllerini aldı.

Mavera Atatürk Kültür Sahnesi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  KADEM’in toplumsal anlamda çalışmalarına dikkat çekerek, “KADEM çok güzel işler çıkartıyor. Bu güzel ve anlamlı çalışmalarda her zaman yanlarında olacağız” diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın da, kadınların iş hayatında rol almalarını desteklediklerini belirterek, “Kurum olarak birçok önemli mevkide kadın çalışanlarımız var. Rektör yardımcılığı, başhekimlik yine çok yakın zamanda kadın dekanımız olacak. Aile kavramını barındırmasından dolayı böyle bir yarışma düzenledikleri için KADEM yöneticilerini yürekten kutluyorum. Gaziantep Üniversitesi olarak, insan hayatına dokunan her çalışmada var olacağız” dedi.

KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu ise, anne ve babanın toplumdaki rolüne ve önemine dikkat çekerek, “Sanatın kişiyi iyileştiren ve güzelleştiren diliyle insanı ve dünyayı tekrar görmek, tanımak ve anlamak istiyoruz.  Sanatın pek çok farklılıklarımızı ortadan kaldırıp bizi birleştireceğine inanıyorum. Bu anlamda hem kısa film hem senaryo olmak üzere pek çok yarışma başlığımız var. Biz kadın ve erkeği ayakta tutan iki insan olarak değerlendiriyoruz.   İnsan hayatı da hakikati de birbiriyle tanıyor. Kadın ve erkek omuz omuza verdiklerinde toplumu yeniden şekillendirecek güce sahip olacaktır” şeklinde konuştu.

KADEM Gaziantep Şube Başkanı Sabiha Doğan da, “Gaziantep’e dokunmamın gayreti içerisindeyiz. İlk günden itibaren hem yerel hem küresel sorunlar üzerine düşünüp, bunun üzerine çözüm önerileri sunma çabası içerisinde olduk. Hem şehrimizin kendine özel sosyoloji ve kültürel sorunlarına karşı çözüm bulma çabası içerisinde hem de önerilerle somut etkinlik ve projelerle Gaziantep’in hayatına katkı sağlamaya çalıştık. Bu yarışmayla ailede babayı daha da somutlaştırmak, daha görünür kılmak adına aile dediğimiz müessesenin sadece anne üzerinden yürütülmediğini babayı da buna müdahil ederek güçlü aile kavramı üzerinden bir motif oluşturmak adına bu yarışmayı planladık” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından yarışmada birinci olan Faysal Kamber, ikinci olan Mehmet Aslan ve üçüncü olan Durmuş Ceylan'a ödülleri verildi.