GÜNCEL

Basın Cumhuriyet'in çelik kalesi

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan İbrahim Ay, basının Cumhuriyet'in etrafında çelikte bir kale oluşturduğunu söyledi.

Basın Cumhuriyet'in çelik kalesi

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti adına Başkan İbrahim Ay, basının Cumhuriyet'in etrafında çelikte bir kale oluşturduğunu söyledi.

Cumhuriyetimizin 98. yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan ibrahim Ay, dördüncü kuvvet olan basına Atatürk tarafından, “Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturma” görevi verildiğini belirterek, "Bu görevi Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti olarak vatanseverlik bilinciyle ifa ediyor ve bu çelikten kalenin en sarsılmaz burçlarından biri olarak Cumhuriyet ile birlikte büyüyoruz” diye konuştu. 

“Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizi, gençlere, çocuklara, köylülere, kadınlara… kısaca tüm ulusumuza ayrı ayrı emanet etmiştir. Türk Basınına da ‘Cumhuriyetimizi koruyacak çelikten bir kale’ olmak görevini bizzat Cumhuriyet adına vermiştir. Atatürk;  ‘Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.’ Cümleleri ile bu misyonun bir görev olduğunu açıkça ifade etmiştir. Bu görevi onurla alan ve taşıyan basın mensupları olarak, cumhuriyet tarihimizin her aşamasında, üzerimize düşen görevi canımız pahasına yerine getirmeye çalıştık.

Türk Basını, Cumhuriyete giden yolda ilk kurşunu atarak, ilk şehidimiz olma onuruna erişen Hasan Tahsin’den, gidişiyle bizi en çok yaralayan Uğur Mumcu’ya kadar, bize ihtiyaç duyulan her an, sadece kalemiyle değil, gövdesiyle de Türk Ulusu’nun bağımsızlık ve onuruna siper olma görevini başarıyla yerine getirmiştir.” dedi.

‘Basın camiasında bugün görev bizlerdedir.’ diyen GGC Başkanı İbrahim Ay, “Bizler de, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti olarak, bugün taşıdığımız bayrağı, Cumhuriyet ve bağımsızlığımızın etrafına ördüğümüz çelikten kalenin en yüksek burcunda dalgalandırmak için görevdeyiz. Ülkemizin yaşadığı askeri darbelerden, hainlerin darbe ihanetlerine kadar; bize ihtiyaç duyulan her an, dimdik ayakta ve ülke savunmasının en ön saflarında gururla mücadele ettik. Parçası olmaktan büyük onur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti basın camiasının neferleri olarak, tarihte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Cumhuriyetimizin en sarsılmaz ve güvenilir kalesi olmaya devam edeceğiz. Bu duygularla cumhuriyet ve bağımsızlık uğruna can veren tüm basın şehitlerimizi saygı ve özlemle anıyor, Cumhuriyetimizin 98. yılını bu duygu ve düşüncelerle kutluyoruz" diye konuştu.