EĞİTİM

Antep Harbi yarışmaya konu olacak

Fransız işgaline karşı 100 yıl önce verilen mücadeleyle ilgili işgalden kurtulan Gaziantep’in mücadelesi lise öğrenci arasında yapılacak bilgi yarışmalarına konu olacak.

Antep Harbi yarışmaya konu olacak

Fransız işgaline karşı 100 yıl önce verilen mücadeleyle ilgili işgalden kurtulan Gaziantep’in mücadelesi lise öğrenci arasında yapılacak bilgi yarışmalarına konu olacak. Yarışma ile öğrencilerin tarihin bu önemli mücadelesini öğrenerek bilinçlenmeleri amaçlanıyor.

Şehitkamil Belediyesi, Şehitkamil Kaymakamlığı ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Gaziantep Savunması’nın 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek Şehitkamil Liselerarası Antep Savunması’nın “100. Yılında 100 Soruda Antep Savunması Konulu Bilgi Yarışması”nın protokolü imzalandı. Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen protokol imza törenine; Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı katıldı.

Bugüne kadar liseler ve ortaokullar arasında düzenledikleri bilgi yarışmalarını artık standart hale getirmek istediklerini söyleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Gaziantep Savunması’nın 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde 100 soruda Gaziantep Savunması ile ilgili bir bilgi yarışması yapmak istedik. İnşallah çocuklarımızı bu yıl yapmış olduğumuz Gaziantep Savunması ile ilgili yarışma, diğer dönemlerde de diğer genel bilgi yarışmalarını devam ettireceğiz” dedi.

Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı ise, “Bu yarışma, lise öğrencilerimize yönelik olacak. Antep Savunması, gerçekten tarihimizde çok önemli bir yere sahip. Büyük bir destan, büyük bir kahramanlık hikayesi. Tabi bu destanın, bu tarihin çocuklarımıza ve geleceğimize aktarılması lazım, anlatılması lazım. Çocuklarımızın, gençlerimizin en iyi şekilde geçmişini bilmesi lazım, tarihini bilmesi lazım. Bu bilinç ile eğitimini devam ettirmesi gerekiyor. Bu doğrultuda yapacağımız bu yarışmayla çocuklarımız hem 1918 ve 1920 yıllarını kapsayan Antep Savunmasının tarihini okumuş olacaklar ve buradan da çocuklarımıza yarışmalarda sorular sorulacak. Çocuklarımızın okumasını teşvik edecek bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı protokolü imzaladılar.