KÜLTÜR - SANAT

Kurtuluş'un haberleri sergilendi

Gaziantep Savunması'ndaki mücadeleyi anlatan gazete haberleri ile evrakların yer aldığı sergi açıldı

Kurtuluş'un haberleri sergilendi

Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü Yılı etkinlikleri kapsamında  “Türk ve Fransız Basınında Antep Savunması Sergisi” açıldı.

10’u orijinal nüshası olmak üzere toplamda 42 belgenin olduğu ve birçok yeni evrakın ilk kez sergilendiği sergide, emperyalist Fransız yönetimine karşı yürütülen destansı mücadelenin gazetelerde ki yeri aktarılıyor, işgalcilerin Gaziantep’i neden işgal ettikleri, iklim koşulu zorlukları, coğrafi önemi konuları işleniyor. Tarihçi Murat Dağ ve İsmail Hakkı Üzüm tarafından hazırlanan sergi, 20 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Sergi açılışına Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Erdem Güzelbey, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.

 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sergiyi hazırlayanlar ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu mekâna girince kalbim başka bir şekilde çarpıyor. Karşımızda bu topraklar için canını vermiş şehitlerimiz var. 25 Aralık’a, 100’ncü yıla giderken ikinci yüzyıla hazırlanıyoruz. Bu ilk yüzyılda cumhuriyeti kuran, bugüne kadar getiren, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşları, Gazi şehirdeki ve tüm Türkiye’de ki gazi ve şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyoruz. Unutur, çıkarılacak dersleri çıkarmazsak bu yaşananlar tekrar yaşanabilir. Bizim unutmadan unutturmadan yüz yıl önceki bu ruhu ve bilinci gençlerimize iyi anlatmamız lazım. Bu yüzden müzelerimiz çok önemli. Müzelerimizde yaşananları, çıkarılacak derslerle ikinci yüzyıla hazırlanmamız gerekiyor. Elbette kendi şehrimizi seviyor ve doğduğumuz topraklar önemli ama Fransızların gazetelerinde o gün ki çıkan haberler en büyük delil ve ispat. Biz atalarımıza nasıl layık torunlar olmaya çalıştıysak torunlarımızda bizlerle gurur duysun, onlarda bizim bu çalışmalarımızın gerekliliğini hissetsin. Geleceğe çok güzel bir Gaziantep, çok güzel bir dünya bırakmak için yapmamız gereken çok iş var. Şartlar değişse de vazifemiz hep aynı. Biz vazifemizin farkında olarak, Kültürü, müzeleri, insanı, eğitimi, bilgisi ile yükselen Gaziantep için şehrin emrindeyiz” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise konuşmasında Gaziantep’in Kurtuluşu’nun yüzüncü yıldönümüne sayılı günler kaldığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bu hafta çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bugün de yüzyıl önceki hem Türk hem Fransız haberlerine bakıyoruz. Tarihe not düşülecek işler yapmak lazım. Yüz yıl önce yapıldı biz de şu anda onları sergiliyoruz. Bu vesile ile bize memleketi yurt olarak bırakan şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. İnanıyorum ki yüz yıl sonra bin yıl sonra bu şehir ve ülke bıraktığımızdan çok ileride olacak” dedi.