GÜNCEL

Çanakkale Sergisine Atatürk ilgisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk önemli zaferi olan Çanakkale Zaferi’nin anlatıldığı sergi 10 Kasım günü yoğun ilgi gördü.

Çanakkale Sergisine Atatürk ilgisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk önemli zaferi olan Çanakkale Zaferi’nin anlatıldığı sergi 10 Kasım günü yoğun ilgi gördü. M1 Gaziantep AVM’de açılan Çanakkale Zaferi Sergisi’ni gezen Gaziantepliler, zaferin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı bölümleri büyük bir ilgiyle inceledi.

Atatürk ve Çanakkale’de omuz omuza verdiği silah arkadaşlarının anısına açılan sergiye daha önce de ev sahipliği yaptıklarını anımsatan M1 Gaziantep AVM Müdürü Sait Can Gizir, “Tarihimizin önemli dönüm noktalarından olan Çanakkale Savaşı ve Zaferi’nin anlatıldığı sergiyi bu kez ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 83. Yıldönümüne denk getirdik. Ata’mızı sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

Atatürk’ün dünyada eşi, benzeri bulunmayan bir lider olduğuna dikkat çeken Gizir, “Bu ülkeye duyduğun sonsuz sevgiyle, kim olursa olsun herkese duyduğun saygıyla, çocuklara ve gençlere duyduğun güvenle, en iyisini yapmaya duyduğun büyük hevesle her sabah bu kapıdan içeriye giriyorsun ve biz hep seni örnek alıyoruz” diye konuştu.

14 Kasım gününe kadar açık kalacak sergide gerçek ebat ve kıyafet ve silahlarla donatılmış askerler, temsili mezarlar, görsel ve müzikli anlatımlı hastane çadırı, çeşitli ebatlarda Çanakkale savaşını ve hatıralarını anlatan resim ve tablolar, yazı ve görseller, 1915 çekimi 30 dakikalık belgesel film gösterisi yer alıyor.