KÜLTÜR - SANAT

Gaziantepli sanatçı yaşamını yitirdi

Gaziantepli tiyatro ve sinema oyuncusu Ekrem Erkek İstanbul’da yaşamını yitirdi

Gaziantepli sanatçı yaşamını yitirdi

Maşallah Ekrem olarak tanınan Gaziantepli tiyatro ve sinema oyuncusu Ekrem Erkek, 76 yaşında İstanbul’da yaşamını yitirdi

Gaziantep’te yerel tiyatro çalışmalarıyla tanındıktan sinema ve TV dizilerinde de yer alan Maşallah Ekrem lakaplı Ekrem Erkek, bir süre önce rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede tedavi altına alınmıştı. 25 gün süren tedaviye yanıt vermeyen Erkek, 76 yaşında yaşamını yitirdi.

1945 yılında Gaziantep’te doğan Ekrem Erkek yerel tiyatrolarda rol aldıktan sonra 70’li yıllarda Yeşilçam’a yönelmiş, Yılmaz Güney’in yönettiği ünlü Sürü filminde de küçük rolde yer almıştı.

O yıllar bir furya haline gelen erotik filmlerde de rol alan Erkek,  79-80 yıllarında Kumar, Kaldırım Kuşları, Elmanın Alına Bak, Şıllık, Şehvet Uçurumu, Yaşayan Günahlar gibi filmlerde rol bulmuştu.

Uzun süre filmlerde yer almayan Erkek, 90’lı yılların sonlarında pek çok film öne çıkmayan rollerde yer almış ancak 2013 yılında çekilen Qüfür adlı filmde bir tarikat şeyhini canlandırdığı Maşallah karakteriyle öne çıkmıştı.

Gani Rüzgar Şavata’nın yönettiği Dumanlı Yol filminde de yer alan Erkek; Küçük Besleme, Parmak İzi, Meçhule Gidenler, Üvey Baba, Yılan Hikayesi, Çocuğum İçin, Geniş Aile, Arka Sokaklar ve Kurtlar Vadisi gibi dizilerde de rol almıştı.