YAŞAM

Duygu Delen davası

Gaziantep’te erkek arkadaşının 4. kattaki evinde balkondan yere düşerek hayatını kaybeden Duygu Delen’in ölümüyle ilgili olarak tutuklu yargılanan Mehmet Kaplan’ın yargılandığı davanın 5. duruşmasında da karar çıkmadı. 

Duygu Delen davası

Gaziantep’te erkek arkadaşının 4. kattaki evinde balkondan yere düşerek hayatını kaybeden Duygu Delen’in ölümüyle ilgili olarak tutuklu yargılanan Mehmet Kaplan’ın yargılandığı davanın 5. duruşmasında da karar çıkmadı. 

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 5. duruşmasında tutuklu olarak yargılanan sanık Mehmet Kaplan SEGBİS aracılığıyla katılırken, Delen ailesi ve avukatları ile sanık avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan Delen ailesinin avukatı Mehmet Balcı,  “Davayla ilgili olarak şu ana kadar yazılan 5 ayrı rapor var. Burada yapılan ilk otopsi raporundan sonra Prof. Dr. Hakan Kar raporunda düşme anında Duygu'nun bilincinin kapalı olduğu, diğer raporda ise açık olduğu, başka bir raporda ise tam kapalı olmadığı, Adli Tıp Kurumunda 8 kişilik heyetin hazırladığı raporda ise bilinç durumunun tam olarak değerlendirilmediği belirtiliyor. Önceki duruşmaya katılan Prof. Dr. Hakan Kar, psikolojik otopsi de yapılması gerektiğini söylemişti. Bunun da yapılması ve tüm çelişkilerin giderilmesi gerekiyor" diye konuştu. 

Sanığın 3 avukatının ayrı ayrı söz isteyip savunma yaptığı duruşmada avukatlar, Hakar Kar tarafından hazırlanan tüm raporların müvekkillerini suçlamadığını, katılan taraf avukatlarının her gelen rapor için ayrı bir iddia ortaya attığını, müvekillerinin 20 yaşındaki bir çocuk olarak aylarca tek başına hücrede kaldığını belirterek tutukluluk halinin kaldırılmasını ve karar için raporun gelmesinin beklenmesini talep etti.

Duruşmaya kaldığı cezaevinden görüntü sistemiyle bağlanan sanık Mehmet Kaplan ise “sözümü kesmeyin” diyerek savunmasına başladı. Duygu Delen'in arkadaşı olduğunu, ölümünden ailesinden sonra en fazla etkilenen kişi olduğunu savunan Mehmet Kaplan, 15 ayda 5 rapor hazırlandığını belirterek, “İsterseniz Türkiye’deki tüm doktorlardan görüş isteyin ama hızlıca olsun. Adil bir yargılama olsun” dedi.

Tarafların savunmalarının ardından mahkeme heyeti çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp Kurumu İhtisas Dairesinden istenilen raporun gelmesinin beklenmesini ve sanığın tutuklu yargılanmasına karar vererek duruşmayı 27 Aralık 2021 tarihine erteledi.

 

13 Ağustos 2020 tarihinde Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler Caddesi üzerindeki bir apartmanda meydana gelen olayda, binanın 4'üncü katından şüpheli şekilde düşerek yere düşen Duygu Delen (17), hayatını kaybetmişti. Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınarak “kasten öldürme”, “cinsel istismar” gibi suçlardan dolayı tutuklanmıştı.