SAĞLIK

Sağlıkçılar iş bıraktı

Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de 2 günlük iş bırakmayı eylemi başlattı.

Sağlıkçılar iş bıraktı

Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de 2 günlük iş bırakmayı eylemi başlatı. KOVİD-19 nedeniyle hekimlerin maaşlarında yapılan iyileştirmenin tüm sağlık çalışanlarını kapsaması amacıyla yetkili sendika olan Sağlık-Sen tarafından başlatılan eylem kapsamında hastanelerde acil ve ameliyathaneler dışında bugün ve Perşembe günü sağlık çalışanları tarafından hizmet verilmeyecek.

Sağlık Sen üyesi sağlıkçılar Gaziantep’e düzenledikleri basın açıklamasıyla 2 gün iş bırakacaklarını açıkladı. Sağlık Sen GAÜN Hastanesi Şube Başkanı Cuma Kerkez tarafından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarına müjde beklerken hekimlere 2500-5000 TL aralığında zam verileceğinin açıklandığını ancak diğer sağlık çalışanlarının kapsam dışı bırakılmasından dolayı üzüntü duyduklarını söyledi.

Kerkez, “Döviz almış başını gidiyor, artan enflasyon nedeniyle ürünlerin etiketi günden güne değişiyor. Yani para pula döndüğü için fiyatlar cep yakıyor, yürek yakıyor. Hayat her açıdan ateş pahası! İşte böyle bir ortamda sadece hekimlere yönelik bir iyileştirme yapılacağı açıklandı. Hekimler adına yapılan düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Dolayısıyla sonuna kadar destekliyoruz. Hatta çok geç kalmış bir düzenlemedir diyoruz. Sağlık hizmetleri, yoğun emek sarf eden bir hizmet sektörüdür.

Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştılar. Çok sayıda arkadaşımızı Covid nedeni ile kaybettik.  Ruhları şad olsun. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve hekiminden hemşiresine, teknikerinden memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadüktür.  Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. Bu büyük bir haksızlıktır.  Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir.  Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösteriyor” dedi.

Yapılan iyileştirmeden aynı zamanda üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve aile hekimliği çalışanlarının da kapsam dışında tutulduğuna dikkat çeken Kerkez, “Yetkili sendika olarak, biz hekimlere iyileştirme yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız.

Kerkez, “Sağlık-Sen olarak, yapılan yanlışa ‘dur’ demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.  Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız.

Çünkü sağlık çalışanları ülkemizin hayat sigortası.  Sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları, bu tür haksızlıkları asla hak etmiyor. Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.  Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiçbir kimsenin unutmaması gerekir” dedi.