SİYASET

Urfalıları görmezden geldik

CHP Genel Başkani Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te yaşayan Şanliurfalılarla buluştu.

Urfalıları görmezden geldik
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Gaziantep’te yaşayan 350 bin Urfalıyı görmezden geldiğini söyledi.

Çeşitli temaslarla bulunmak üzere Gaziantep’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'teki  Şanlıurfalı kanaat önderlerinin düzenlediği programa katıldı. Gaziantep Şanlıurfalılar buluşmasına STK temsilcileri, CHP milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hitaben konuşan ŞANLIDER eski başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, "Şanlıurfalılar burada çok eski. Şehirdeki her binanın taşında bizim emeğimiz var. Biz kentin yaşam kalitesinin arttırılmasında, gelişmede sorumluluk ve söz sahibi olmak istiyoruz. Ancak insanımızda dışlandıklarına yönelik bir algı var" dedi.
Erdoğan, toplantıya kanaat önderleri ile mahalle muhtarlarının katıldığına dikkat çekerek, "Burada bir siyasi ikbal beklentisi için bir araya gelmedik, öyle bir niyetimiz yok" diye konuştu.

Programda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetin vatandaşı ayrıştırma ve bölme aracı olmadığını belirterek, “Artık bizim helalleşmemiz lazım. Çok bölündük ve ayrıştık artık helalleşmeliyiz” dedi.
Programda kendi partisine yönelik eleştiride bulunan Kılıçdaroğlu, CHP’nin Gaziantep’te yaşayan Şanlıurfalıları görmezden geldiğini ifade ederek,  “Şanlıurfalıların Gaziantep’te önemli bir yere gelmesi beni son derece mutlu etti. Başkan Gaziantep’te çalışan Urfalıların dışlandıkları yönünde bir algı ifade etti. Bir derneğin başkanı olarak böyle bir algıyı dile getirmeniz böyle bir gerçekliğin olduğunu gösteriyor. Bu gerçeklik sadece ekonomi de değil siyasette de vardır. Bu konuda bizim de çok başarılı olduğumuzu söylemem. CHP’de burada Şanlıurfalıları görmezden geldi. Gaziantep’te çalışan Urfalılar açısından da büyük değer var” diye konuştu.

Cami, kışla ve adliyeye siyasetin sokulmaması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, buralara siyasetin sokulması durumunda toplumun ayrışıp bölüneceğini belirtti. Toplumun ayrıştırılıp bölündüğünü paylaşan Kılıçdaroğlu, “Her birimizin kimliği kendi şerefidir. Kimlik siyasetin konusu olamaz. Bu ülkede 84 milyon aynı şekilde vatansever ve yurtseverdir. 84 milyonun hepsi eşittir. İnancından kimliğinden ötürü ayrıştırırsan olmaz. Artık bizim helalleşmemiz lazım. Çok bölündük ve ayırıştık, artık helalleşmeliyiz. Bu ülkede başbakan ve gencecik fidanlar idam edildi. Kimi alkışladı kimi öfkelendi ama bunları bir tarafa bırakıp artık helalleşmeliyiz. Politikacılar eski yaraları kaşıyıp oy almak ister. Ancak eski eski de kaldı” dedi.

Siyasetin ayrışma ve vatandaşı bölme aracı olmadığını sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, “İyilikte, irfanda ve güzellikte yarışmalıyız. Biz buraları bırakıp başka şeylere dalmışız. Bunlardan çıkmamız gerekiyor. Eğer destek verirseniz çıkacağız. Söz verdik milleti barıştıracağız. Barış kadar güzel bir şey var mı? Barışıp bir araya geleceğiz. Hatamız varsa ‘Evet hatamız var’ diyeceğiz. Oturup helalleşeceğiz. Biz bunu beraber ve birlikte yapacağız. Biz çocuklarımıza güzel ve kavgasız bir Türkiye bırakmak zorundayız. Bugün İyi Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisiyle bir ittifak kurduk. Geçmişte bu partiler neredeyse birbirinin düşmanıydı. Ama bugün her liderin olgunlaştığını, ne kadar güzel hareket ettiğini ve siyaseti saygı üzerine inşa ettiğini görüyoruz. Demek ki bir araya gelip konuşabiliyoruz o zaman niye kavga edelim?” diye konuştu.
Programın sonunda Platform Başkanı Mustafa Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na Kelaynak Kuşu tablosu hediye etti.