EĞİTİM

Rektörden altın tavsiyeler

Özel Seçkin Kolejinde öğrencilere seminer veren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversite adayı gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Rektörden altın tavsiyeler

Özel Seçkin Kolejinde öğrencilere seminer veren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, üniversite adayı gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Seçkin Koleji Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere Prof. Dr. Türkay Dereli, Seçkin Koleji Kurucusu ve Türkiye Özel Okullar Derneği Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi İbrahim Kaçıran, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerin üniversitelerin var oluş sebebi olarak çok kıymetli olduğunun altını çizen ve gençleri doğru yönlendirmenin önemine değinen HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; “Pandemi döneminde süreci en iyi yöneten yükseköğretim kurumlarından biri olduk. Dijital ve uzaktan öğretim kapasitemizi de kullanarak hibrit eğitim yapabilen nadir üniversitelerden biri olduk. Bu, tercih edilebilirliğimizi artırdı ve çok yüksek doluluk oranına ulaştık. Bursluluk oranlarımız çok yüksek. Bir üniversitede olması gereken tüm enstrümanlar HKÜ’de mevcut. Ama bizim artılarımız var. Mesela, Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisini de içeren girişimcilik ve inovasyon ekosistemimizde öğrencilerimiz daha hazırlık sınıfında kendi şirketlerini kurabiliyorlar. Yenilikçi ve girişimci mezunlar yetiştiriyoruz” dedi.

‘Sınavdan aldığım puan hangi bölüme yeterse, o bölüme yerleşeyim’ yaklaşımını da doğru bulmadığını söyleyen Rektör Dereli, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Neden genellikle taban puanı daha yüksek olan programlar seviliyor? Burada sanırım bir çelişki var. Girdiğiniz bölüme kaçıncı sıradan yerleştiğiniz de önemli aslında. Bize, sürekli geleceğin mesleklerini soruyorlar. Lakin aslında gelecek geldi, dolayısıyla bugünü de ıskalamamak lazım. Geçen sene yazılım ve bilgisayar mühendisliğine olan teveccüh çok arttı. Üretim ve istihdama odaklanılan yeni bir döneme girildiği için mühendislik alanının yeniden yükseldiğini söyleyebilirim. Bu nedenle biz de Mühendislik Fakültemizin alt yapısını geliştiriyoruz, yeni bölümler açıyoruz. Ansızın ortaya çıkıp, birkaç sene içerisinde heyecanını kaybeden programlar yerine, temeli sağlam olan alanlara odaklanılmasını tavsiye ediyorum.”