YAŞAM

Kadınlar meyve ormanı kuracak

TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu üyesi kadınlar 18 bin metrekarelik alana meyve ormanı kuracak.

Kadınlar meyve ormanı kuracak

Gaziantepli kadın girişimciler meyve ormanı oluşturacak.

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde, Erozyonla Mücadele Eylem Planı kapsamında kente “Meyve Ormanı” kazandırılması için protokol imza töreni düzenlendi.

İmzalanan protokol ile Yamaçtepe Mahallesi’nde yer alan 18 bin metrekarelik alanda, ceviz, badem, incir ile zeytin ağaçlarından oluşan 490 adet ağacın yer aldığı “Meyve Ormanı” kurulacak.

Valilikte düzenlenen törene Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Ahi ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cevdet Akınal katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Vali Davut Gül, projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Gül, “Tam bir ‘Gaziantep Modeli’, burası birlikte iş yapma kültürü olan bir şehir. Kadın girişimcilerle birlikte hayırlı bir iş yapılıyor" dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin şunları soyledi: “Dünya sürdürülebilir kalkınma diyor. İnsana ve doğaya saygılı bir kalkınma modeli. Biz bir taraftan sanayi şehriyiz. Bir taraftan da akıllı, sağlıklı, eğitim ve bilim şehri olmak istiyoruz. Gazi Şehir, ‘Yeşil Şehir ‘nasıl dönüşür diye soruluyor. Sayın Valimizin 27 milyon fidan kampanyası vardı. Bu hedefe hep birlikte ulaşmış olacağız.”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Ahi ise, “Gaziantep için tam yerinde, çocukların ve okulların rahatlıkla ulaşabileceği hem orman parkı haline getireceğiz. Hem de karbon ayak izini azaltmak, enerjiyi geleceğe taşımayı amaçlıyoruz. Hep birlikte şehre güzel şeyler katmak için varız" dedi

Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Meyve Ormanı” parkında kurulacak eğitim alanları ve workshoplarda, vatandaşlar ve öğrenciler için ağacın yetişmesi, meyveler ve ağaçlarda yapılması gereken bakımları kapsayan, alanında uzman kişiler tarafından eğitimler verilecek.