EĞİTİM

37 bin kişi yarıştı

Şehitkamil Belediyesi'nin kurtuluşun 100. yılına özel düzenlediği yarışmada 37 bin öğrenci yarıştı

37 bin kişi yarıştı

Gaziantep Şehitkamil Belediyesi, Şehitkamil Kaymakamlığı ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Gaziantep Savunması’nın 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 100. Yılında 100 Soruda Antep Savunması Bilgi Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler altın ve bilgisayar ile ödüllendirildi.

Tarihçi Prof. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından yazılan ‘Antep Savunması Kronolojisi’ isimli eserden sorumlu tutulan öğrenciler, iki farklı kategorideki soruları yanıtlayarak yarışmaya katıldı. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede yarışmada birinci olan öğrenciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye ise çeyrek altın ödülü verilirken okullarına is dizüstü bilgisayar verildi.

Gaziantep'teki 9. ve 10. Sınıflarda okuyan 37 bin lise öğrencisinin katıldığı yarışmanın ödül töreni, Şehitkâmil Sanat Merkezi’nde yapıldı. Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Berk, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Tiryakioğlu, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, okul müdürleri ve dereceye giren öğrenciler katıldı.

Ödül töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül,  “Bu yıl Gaziantep Savunması’nın 100. yılındayız. 100. yılında, aslında işin içerisinde hüzün var, anma, var, şenlik var, bunları unutmamak için tekrar var ve bu her bir etkinliğimiz bunların bir tanesine hitap ediyor. Neden? 6317 şehidimiz var, şehitlerimizi anmamız gerekiyor. Şehitlerimizi andığımızda hüzünleniyoruz, üzülüyoruz. Aynı zamanda bir kurtuluşumuz var. Bunun, hepimiz için bir bayram havasında geçmesi gerekiyor. Konserler boyutu bunu karşılıyor. Bugün yaptığımız bu bilgi yarışmalarına, 37 bin öğrencimiz sınavlara katılım gösterdi. 37 bin gencimizin bu sınavlara katılması demek, 37 bin eve girdiğimiz anlamına geliyor. Bu konuyla ilgilenen öğretmenleri düşündüğümüzde 100 bine yakın kişinin gündeminin Gaziantep Savunması ile Gaziantep’in kurtuluşu ile ilgili olduğunu görüyoruz. İşte ikinci 100 yıla böyle giriyoruz. Sınav sorularına baktım, hepsi son derece iyi hazırlanmış sorular, büyük bir emek harcanmış. Rıdvan başkanımızın her işi çok özeldir, Şehitkâmil’in işi her zaman çok özeldir. Ben bir kez daha hem derece alan hem de katılan herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Ödül töreninde konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, “Yaklaşık 2 yıl önce Gaziantep'in kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlatılan etkinliklerden birisini daha bugün hep birlikte icra ediyoruz. Özellikle 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde sportif aktiviteler ve diğer aktivitelerin hepsini hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Gaziantep’in kurtuluşu ile ilgili yapılan etkinliklerde de bizim 2009 yılından bu yana oluşturduğumuz bir külliyatımız hayata geçmiş oldu. O günlerden başlattığımız etkinlikler, son 2 yılda üst noktaya çıktı. Amacımız, atalarımızın bu toprakları vatan yapmak adına kanlarıyla suladıkları bu toprakları, bizler de bundan sonra daha ileriye götürmek adına ne tür bir gayret içerisinde bulunmamız gerek, bunun bilincinde olmamız lazım. Geçmişimizden ders alıp, geleceğimize ümitle bakmamız lazım. O açıdan bu yarışmayı hakikaten benimsedik” diye konuştu.