GÜNCEL

Destansı mücadele

Gaziantep Valisi Davut Gül, Antep'in Gaziantep olduğu mücadelenin bugün de devam ettiğini söyledi.

Destansı mücadele

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Gül, mesajında şu görüşleri dile getirdi:

"11 ay süren Antep direnişinin 100. yılını kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz.
Gaziantepliler, işgal güçleri karşısında, hiçbir yerden yardım ve destek almadan büyük bir irade ve dayanma gücüyle direnerek Şahinbey'lerin, Karayılan'ların ve daha nice adsız kahramanların öncülüğünde, şehrin dörtte birini şehit verme pahasına, bu şanlı destanı yazmışlardır.
Tarihe altın harflerle yazılan Gaziantep Savunması, Gazianteplilerin bağımsızlığı ve onuru uğrunda neler yapabileceğinin en güzel örneğidir. 
Ulu Önder Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Geçmişini bilmeyen milletler geleceğine ışık tutamaz. Bizler, gelecek nesillere özgür, demokratik bir ülke bırakmak istiyorsak, geçmişte yaşananları çok iyi bilmeli ve geçmişimizden ders çıkarmalıyız” demiştir. 
Bu destansı mücadelenin, Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini emanet ettiği gençlerimiz tarafından en iyi şekilde öğrenilmesi, en iyi şekilde sahiplenilerek, aynı inanç ve kararlıkla gelecek nesillere aktarılması konusunda hepimize büyük görevler düşüyor. 
Bizler, dün olduğu gibi bugün de bir varoluş mücadelesinin içerisindeyiz. İçinde bulunduğumuz koşullar ecdadımızın yaşadıkları ile farklı olsa da mücadelemiz hep aynı şekilde devam edecektir. Dolayısı ile şartlar değişse de vazifemiz hep aynıdır. 
Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes her günü 25 Aralık ruhuyla yaşamalı, ülkemizi ve milletimizi aydınlık günlere ulaştırma gayesiyle çalışmalı, üzerine aldığı her türlü görev ve misyonu, bu vatanı miras bırakan ecdadımıza layık bir şekilde yerine getirmelidir.
Gaziantep halkı geçtiğimiz günlerde ödül törenini yaptığımız organizasyonda yine ferasetini göstermiş, 100 yıl önce olduğu gibi 100. Yılda 100 Hayırsever kampanyasında da birlikten, beraberlikten, hayırdan vazgeçmemiştir. İnanıyoruz ki bu ruh, bu şehri tarihin her döneminde en üst seviyeye taşıyacaktır.  
Bu duygularla Cumhurbaşkanlığımız himayesinde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapılan Gazi şehrimizin kurtuluşunun 100. yıl dönümünü emsalsiz bir gururla yaşıyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehrimizin ve ülkemizin kurtuluş mücadelesi, bölünmez bütünlüğü uğrunda bu güne kadar kaybettiğimiz tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, tüm Gaziantepli hemşerilerimin 25 Aralık Kurtuluş Günü’nü kutluyorum."