YAŞAM

Duygu Delen davasında yeni rapor

Gaziantep’te erkek arkadaşının evinin balkonunda düşerek ölen Duygu Delen’in ölümüyle ilgili açılan davada beklenen Adli Tıp raporu geldi.

Duygu Delen davasında yeni rapor

Gaziantep’te erkek arkadaşının evinin balkonunda düşerek ölen Duygu Delen’in ölümüyle ilgili açılan davada beklenen Adli Tıp raporu geldi. Adli Tıp 3. Üst Kurulu tarafından hazırlanan raporda, hayatını kaybeden Duygu Delen'in balkondan düşerken canlı olduğu tespitine yer verildi.

Geçen yıl Şehitkamil ilçesinin Batıkent Mahallesi'nde meydana gelen olayda, 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki erkek arkadaşı Mehmet Kaplan'ın evinin balkonundan düşerek hayatını kaybeden Duygu Delen’in ölümüyle ilgili olarak gözaltına alınan Mehmet Kaplan, tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürdü. Duygu Delen'in cinayete kurban gittiğinin iddia edilmesi üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Kaplan, 'kasten öldürme', 'cinsel istismar', 'yağma' ve 'hakaret' suçlamasıyla tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl boyunca tutuklu yargılanan Kaplan, 6 ay önceki duruşmada 'ev hapsi' şartıyla tahliye edildi, ancak itiraz yeniden gözaltına alınarak tutuklandı. Daha önce 3 ayrı raporun hazırlandığı ve tarafların çelişkili bulduğu için itiraz ettiği Duygu Delen'in ölümüne ilişkin yargılamayı yapan 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu'ndan detaylı rapor talebinde bulundu.

Adli Tıp Kurumu'ndan beklenen rapor,  mahkeme ulaştı. Olayın anlatıldığı raporun sonuç kısmında ise ilginç bilgilere yer verildi. Adli ve tıbbi belgelerin Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu'nca yeniden değerlendirildiği belirtilen raporda; Duygu Delen'in ölümünün yüksekten düşme ile gerçekleştiği belirtilerek, "Yüksekten düşme eylemi öncesi ayrıca künt bir travmaya maruz kalıp kalmadığı, yüksekten düşme eyleminin kendi iradesi ile mi yoksa bir başkasının etkisi ile mi meydana geldiğinin mevcut verilerle bilinemedi" görüşüne  yer verildi.

Raporda, Delen'in kol ve bacaklarında oluşan izlerin ise yüksekten düşme sonrasında zemine çarpmanın etkisi ile oluşabilecek nitelikte olduğu vurgulanarak, “Çocuğun hangi pozisyonda düşmeye başladığının mevcut verilerle bilinemediği, olayın gerçekleştiği dairenin bir alt katında bulunan çamaşır tellerine temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik meydana gelebileceği değerlendirmiştir. Dava dosyasında mevcut tıbbi belgeler ve otopsisinden elde edilen bulgular dikkate alındığında, çocuğun düşme esnasında canlı olduğu, bilinç durumunun ise mevcut verilerle bilinememektedir” bilgisine yer verildi.

Raporda, olayın gerçekleştiği evden alınan tüm kan örneklerinin tutuklu sanık Mehmet Kaplan'a ait olduğu vurgulanarak, “Diğer hususlar hakkında adli tıbbi değerlendirme yapılamadığı, adli tahkikat ile mahkemenizce aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.

Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın geçen hafta gerçekleşen duruşması rapor gelmediği için ertelenmişti. Davanın yeni duruşması önümüzdeki Şubat ayında yapılacak.