EKONOMİ

Dünyanın sorunu enerji

İtalya, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 11 kişilik öğrenci grubu Türkiye'nin ilk güneş paneli üreticisi olan Solartürk tesislerinde panel üretimini yerinde inceledi.

Dünyanın sorunu enerji

İtalya, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 11 kişilik öğrenci grubu Türkiye'nin ilk güneş paneli üreticisi olan Solartürk tesislerinde panel üretimini yerinde inceledi.

Erasmus programı kapsamında gelen gençlere  sektör hakkında bilgi veren Solartürk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, enerjinin tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

Özberk, 2021 sonu itibariyle iç pazardaki paylarını arazi ve çatı uygulamalarında yüzde 10, tarımsal sulama sistemlerinde ise yüzde 30’a çıkardıklarını ifade ederek, “Ülke olarak hedefimiz; 2023 yılında güneşte 15-20 GW kurulu güce ulaşarak, enerji tüketimimizin yüzde 5’inin karşılanmasıdır. Bu, milli hedef olmalı ve gelecek nesillerimizin temiz bir dünyada yaşayabilmesi için dünya ülkelerinin temiz ve yeşil enerjiye yönelmesi sağlanmalı. Bir Türk sanayicisi ve solar sektörüne gönül vermiş öncü şirket olarak, hedefimiz; ülkemizde kurduğumuz her güneş enerji santralinin, enerji ithalatımızı, dışa bağımlılığımızı azaltan bir değer olmasını sağlamak” diye konuştu.

-TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇATI GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Özberk, “SANKO Holding bünyesindeki SANKO Tekstil İşletmeleri Adıyaman iplik üretim tesislerinin çatısına yapılan ve Türkiye’nin en büyük çatı Güneş Enerji Santrali (GES) olma özelliğini taşıyan projede Solartürk güneş enerji panelleri yer alıyor” dedi.

Çatı GES Projelerini SANKO Tekstil’in Adıyaman işletmelerinin toplam 132.500 metrekare alana sahip çatılarına kurduklarını vurgulayan Özberk, “Türkiye’de bugüne kadar çatıda yapılan en büyük GES olma özelliğini taşıyan projemizde 37.776 adet Solartürk panelleri kullanıldı. Bu paneller ile 15,110 MWp Kurulu güç elde edildi” diye konuştu.

Özberk, iklim değişikliğiyle mücadele ve cari açığın azaltılması için yerli kaynak kullanımına ağırlık verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.