YAŞAM

Suya indirim geldi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bazı vatandaşların su faturalarının yarısını karşılayacak.

Suya indirim geldi

Gaziantep’te dul, yetim, 65 yaş üstü ve sosyal yardım alan vatandaşların içme suyu faturalarının ilk 12 tonu için yüzde 50 indirim yapılacak.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Şahin, yerel yöneticiler ve gazetecilerin kamu yararı gözeterek çalıştıklarına dikkat çekti. Başkan Şahin, “Biz ve gazeteciler ikiz kardeş gibiyiz, aynı şekilde halkımız için çalışıyor, aynı şekilde zor şartlarda görev yapıyoruz. Nasıl ki yeni nesil medya sürecinde siz kendinizi yeniliyorsanız biz de kendimizi yenileyerek kaynaklarımızı çeşitlendirmeye ve arttırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. 

Şahin, “İçme suyumuzu çok uzaklardan yüksek terfiyle getirmek zorunda olduğumuz için enerji giderleri fiyatlarımızı arttırıyordu. Yeni kaynaklar bulmak için yoğun çaba sarf ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle Düzbağ Barajı’ndan  su getirince birim maliyetlerimiz biraz düştü. Enerji fiyatları arttı ama genel olarak pek çok şehre göre suyumuzu ucuza mal ediyoruz. Daha önce en pahalı su kullanan 3. şehir iken şimdi 14. sıraya geldik. O nedenle toplumun maddi geliri düşük olan kesimlerine içme suyunu yüzde 50 indirimli verme kararı aldık” diye konuştu.

GASKİ tarafından mesken faturalarında yapılacak indirim dul, yetim, 65 yaş üstü ve sosyal yardım alan vatandaşların içme suyu kullanımlarında ilk kademede yüzde 50 indirim şeklinde olacak. GASKİ, meskenlerde 0-12 metreküp arasında normal tarife uygularken, 12 metreküpten fazla olan kullanımlarda ücret artıyor.