EKONOMİ

Elektrik Şubat'ta çarpabilir!

EMO Başkanı İslim Arıkan vatandaşları elektrik tüketimi konusunda uyardı. Arıkan, Şubat ayı faturasının daha yüksek gelebileceğini söyledi.

Elektrik Şubat'ta çarpabilir!

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan, elektrik fiyatına yapılan zammın ardından Şubat ayında gelecek faturaların Ocak faturasından daha fazla olabileceğini belirterek vatandaşları uyardı.

Ocak ayında gelen faturalardan şikayetçi olan vatandaşların gönderdiği faturaları hesaplayarak örnek veren İslim Arıkan “Ocak ayı elektrik faturaları gelmeye başladı. Tarafıma çok fazla fatura gönderildi. Yanlış mı diye? Üzülerek söylemeliyim ki aynı tüketimi yaparsanız Şubat ayı faturanız daha yüksek gelecektir. Çünkü gelen faturaların yaklaşık 20 günü eski birim fiyattan (Aralık 2021), yaklaşık 10 günü yeni birim fiyattan (Ocak 2022) hesaplanmıştır. Özellikle bu fiyatlarla aylık tüketimleri 150 kW geçen abonelerin tüketimlerine dikkat etmeleri gerekecektir” dedi.

Bir faturayı örnek vererek hesaplama yapılan Arıkan açıklamasında, “Aralık 2021-Ocak 2022 faturasında tüketimi 500 kW olan bir abonenin bu ay ve sonraki aylarda faturaları yaklaşık şu şekilde olacaktır. 500 kW tüketimi olan bir abonenin Ocak ayı faturası yaklaşık 648 TL iken, Şubat ayı faturası yaklaşık 920 TL olacaktır. EPDK'nin fatura hesapla linkinden tüketimlerinizi girerek faturalarınız hesaplayabilirsiniz” bilgisine yer verdi.