YAŞAM

Şehidin evine haciz

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Ahmet Diril'in baba evi ile kullandığı araç yeğeninin bir kazaya karışması nedeniyle hacizlik oldu.

Şehidin evine haciz

15 Temmuz darbe kalkışmasında, özel harekat polislerini taşıyan servis şoförü Şirin Diril'in şehit olduğu araç ile doğup büyüdüğü ev, yeğeni Ahmet Diril’in araçla bir kazaya karışmasının ardından gelişen adli süreç sonunda icralık oldu. Şehidin aracı 5 yıldır yedi emin otoparkında çürümeye terk edilirken, icralık olan evleri ise önümüzdeki ay satışa çıkarılacak.

Mesleği şoförlük olan Şirin Diril, gecesi Kadıköy'de bulunan Türk Telekom binasına götürmek için gittiği Özel Harekât polislerine yönelik gerçekleştirilen saldırıya siper oldu. Darbecilerin kurşun yağdırdığı aracın içinde bulunan Şirin Diril şehit edildi.

Amcası Şirin Diril’in aracı ile Antalya’daki bir inşaat firmasının çalışanlarına servis hizmeti vermeye başlayan yeğeni Ahmet Diril, 2017 yılının Mayıs ayında bir kazaya karıştı. Kazada minibüsle çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybederken, Ahmet Diril ise yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kazanın ardından adeta hayatı kararan Ahmet Diril, önce cezaevine girdi. Burada 3 ay hapis yatan şehidin yeğeni, kazanın ardından yedi emin parkına kaldırılan ve şehit amcasının emaneti olan aracı alabilmek için pazarlarda çalışmaya başladı. Kaza nedeniyle davası da süren Ahmet Diril, dava sürecinde ise acı haberleri üst üste aldı. Mahkeme kazada kusurlu bulduğu Ahmet Diril’e 400 bin TL para cezası kesti.

2020 yılında evlenen Ahmet Diril, kaza yaptığı araç, aileye ait 2 araçla birlikte bağlandığı için daimi bir işte de çalışamazken, evine bakmakta bile zorlanmaya başladı. Pazar yerlerinde ve gündelik işlerle ailesinin geçimini sağlamaya çalışan Ahmet Diril’in herhangi bir mal varlığının olmaması ve parayı ödeyememesi üzerine ise mahkeme, aracın sahibi şehit Şirin Diril’in Gaziantep'in Nurdağı ilçesine bağlı Sakçagözü Mahallesi'ndeki evine parayı ödeme emri gönderdi. Aile dosyayı Yargıtay'a taşırken, maddi durumları olmadığı için ise parayı ödeyemedi. Diril’in kardeşleri ile birlikte oturduğu daire ve araca haciz kondu. Paranın ödenmemesi nedeniyle icralık olan ev önümüzdeki ay satışa çıkarılacak.

Evi yeniden alma durumlarının olmadığını belirten şehidin ağabeyi Şerif Diril, devletten yardım istedi. Şerif Diril, “Dosya halen mahkemede olmasına rağmen icra geldi. 400 bin TL’yi ödeyemiyoruz. Paramız da yok. Pazarcılık yapıyor geçimimizi sağlayabiliyorduk. Araçlar da hacizlik olması ve bağlanması nedeniyle şimdi onu da yapamıyoruz. Ev benim üzerime ama şehit oğlumundu. Satışa çıkacak evlerimizi geri almak bir yana, geçimizi bile sağlamakta zorlanıyoruz” dedi.

Şehidin annesi ise Münevver Diril ise, “Bu ev ve araç şehit olan oğlumundu. Paramız yok, durumumuz yok. Ne yapacağız bilmiyorum” diye konuştu.

İcradan satılması halinde evi boşaltmak zorunda kalacaklarını da belirten Diril ailesi, gidecek yerlerinin ve mahkemenin kestiği 400 bin TL’yi ödeyecek paralarının da olmadığını söyledi.

AdminAdmin