EKONOMİ

Elektrikte alt limit 250 kWh olmalı

EMO Gaziantep Şube Başkanı islim Arıkan, elektrik faturalarında 150 kilovatsaat olan limitin 4 kişilik ailenin tüketimi dikkate alınarak 250'ye çıkarılması ve fiyatının da asgari ücrete göre belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Elektrikte alt limit 250 kWh olmalı

EMO’dan 150 kWh uyarısı

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, meskenlerde kullanılan elektrik fiyatlarında ilk kademe ücret için belirlenen 150 kWh yerine minimum 250 kWh’a çıkarılması gerektiğini söyledi.

1 Ocak 2022 tarihi itibarı ile, elektrik kullanım bedellerine gruplarına göre  yüzde 52 ile yüzde 129 arasında fiyat artışı yapıldığını anımsatan Arıkan, “Buna göre ortalama; meskenlerde 1. tarifeye yüzde 52, 2. tarifeye  yüzde 127, tarımsal sulamalara yüzde 95, ticari abonelere yüzde 129, sanayi abonelerine ise 126 oranında zam yapılmıştır” dedi.

Son zamanlarda fatura artışlarına ve hesaplamalara ilişkin birçok soru ve şikayet geldiğini belirten Arıkan, “Bu konudaki tespitlerimizi paylaşmak isteriz. Buna göre faturada “Tek Terimli Tek zamanlı Mesken AG” abone grubu yazıyor ise; bu tarifede hangi gün ve saatte elektrik tüketirseniz tüketin, kWh başına düşen elektrik fiyatı aynıdır. Faturada; “Tek Terimli Üç zamanlı Mesken AG” abone grubu yazıyor ise; bu tarifede üç zamana göre fiyatlandırılmaktadır. Bu tarifede kWh başına düşen elektrik fiyatı farklıdır. Üç zamanlı tarifede kademeli tarife bulunmadığından her bir kademeye yaklaşık yüzde 125 artış gelmiştir. Bu tarifeyi seçmek isteyen abonelerin çok dikkatli olmasını ve tüketimlerini iyi analiz etmeleri gerektiğini vurgulamak isteriz” dedi.

Vatandaşların mağdur olmaması için EPDK ve dağıtım şirketlerinin vatandaşı bu konuda bilgilendirerek, kendilerine uygun tarife konusunda yardımcı olması gerektiğini söyleyen Arıkan, “Elektrik Mühendisleri Odası olarak vatandaşlarımıza yorumlayamadıkları durumlarda, fatura inceleme konusunda desteğe hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.  Şubemiz ile her zaman irtibata geçebilirler” diye konuştu.

Faturaya esas olmak üzere sayaçların yönetmelik gereği, en az 25 en fazla 35 günlük dönemlerle dağıtım şirketi tarafından her takvim ayında bir defa okunduğunu vurgulayan Arıkan, “Mücbir sebep halleri ile ağır mevsim şartları, dönemsel kullanım ve benzeri nedenlerle okuma yapılamaması ve Kurul tarafından uygun görülen haller dışında kullanım yerlerinde sayaçlar yılda en az iki defa okunur. Evinizde bir tüketim varsa, faturalama tarihiniz 20 günde olsa, 30 günde olsa, 90 günde olsa, hesaplamada günlük 5kWh alındığı için, geç okumaya ilişkin faturaya yansıyacak endişeli bir durum bulunmamaktadır” dedi.

Faturalarda baz alınan tarife limitinin yanlış olduğunu belirten Arıkan, “En az 4 kişilik bir aileyi düşünecek olursak, elektrik faturalarında tarife limitinin 150 kWh yerine, minimum 250 kWh’a çıkarılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. Bu takdirde aylık 250 kWh elektrik tüketen 4 kişilik bir aile, elektrik enerjisi tüketme konusunda ihtiyaçlarını normal düzeyde karşılayabilecektir. Ve ayrıca en önemlisi;  250 kWh elektrik tüketim fiyatının da asgari ücret ve emeklinin gelir düzeyi ile karşılayabileceği bir maliyete çekilmesini talep ediyoruz. Enerji ve doğalgaz vatandaşlarımızın en temel ihtiyaçları olup, vatandaşın mevcut enerji fiyatları ile enerjiyi verimli kullanma refleksi zaten gelişmiştir. Her vatandaşımızın asgari enerji tüketiminin kaygısını duymayacak bir yaşam seviyesine ulaşmasını diliyoruz” diye konuştu.

AdminAdmin