EKONOMİ

Çiftinin zararı ödenmeli

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya: 4 bin 727 hayvanın telef olduğu, bin 441 vatandaşın mağdur olduğu bu sorun bir an önce çözülmeli!

Çiftinin zararı ödenmeli

 

Gaziantep’te yağan kar yağışının il, ilçe ve köyleri çok fazla etkilediğini vurgulayan CHP’li Vekil, vatandaşların yaşadığı mağduriyetler noktasında devletin yeterli desteği sağlaması ve vatandaşların bu mağduriyetlerinin biran önce giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Gaziantep’te geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan hasarlar ve telef olan büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlarla ilgili kurumlardan bilgi talep eden CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, hasar tespitinin devam ettiği bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin ayni ve nakdi yardımlar noktasında vatandaşın zararını tam anlamıyla karşılamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

“Gaziantep ilimizde gerçekleşen kar yağışında mağdur vatandaşların 1441 müracaatından 1070’inin yapı hasar tespiti yapılmış, geriye kalan tespit çalışmalarının devam ettiği, toplamda 4727 hayvan telef olduğu tarafıma iletilen resmi verilerde yer almaktadır” diyen Yılmazkaya, “Vatandaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyetlerin hızlı ve yeterli bir şekilde devlet desteği sağlanarak giderilmesi gerektiği”nin altını çizdi.

Hemşerilerimizin Mağduriyetleri Biran Önce Giderilmeli! 

Yılmazkaya, “Gaziantep ilimiz genelinde 18 Ocakta başlayan kar yağışı nedeniyle konut, ahır, iş yeri, fabrika ve eklentilerinin özellikle çatı kısımlarında oluşan hasara nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat eden 1441 yapının 1070’inin hasar tespiti yapılmış, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün verilerine göre 169 büyükbaş, 388 küçükbaş, 4170 kanatlı hayvan telef olduğu tespit edilmiştir” dedi.

“Resmi kurumlarca saha hasar tespit çalışmalarına devam etmekte olup, hasar tespiti yapılan konut, ahır, işyeri ve eklentilerinin ödemeye esas listeleri AFAD İl Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır. Hasar tespitinin yerinde inceleme yapılarak halen devam ettiği ve taleplerin alınmaya devam edildiği; öngörülen süre içerisinde hasarı olan hak sahiplerine mevzuat çerçevesinde ödemeleri yapılacağı tarafıma iletildi” diyen Yılmazkaya, “Gaziantep genelinde gerçekleşen yoğun kar yağışı nedeniyle birçok vatandaşımızın mağdur olduğu bu çökmeler ve hasarlar nedeniyle gerçekleşen maddi zararların ortadan kaldırılması adına yapılacak hasar tespitlerindeki ayni ve nakdi yardımlardaki değerleme oranlarının yaşanan kayıplara eş değer olması çok önemli. Gaziantep’e avans olarak gönderilen 13.5 Milyon TL’nin artırılması, vatandaşa yapılacak ödemelerde hasar karşılama oranlarının bire bir düzeyinde yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Hasar tespiti ve yapılacak ödemeler noktasında ilgili kurum yöneticilerinin bu hassasiyetler noktasında vatandaş lehine bu mağduriyetleri gidermesi, mağdur olan vatandaşların yaralarını sarması adına gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. Bizlerde bölge milletvekilleri olarak mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilene kadar sürecin yakın takipçisi olduğumuzu, değerli hemşerilerimizin sorunlarının çözümü adına her zaman yanlarında olduğumuz belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

 

AdminAdmin