SİYASET

Çiftçilere fide desteği verilecek

Çiftçiler sebze tohumu dağıtılacak

Çiftçilere fide desteği verilecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere, 600 bin dolmalık Antep biberi, 400 bin dolmalık patlıcan, 200 bin domates ve 25 bin Nizip patlıcan fidesi dağıtacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısının birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında Oğuzeli Belediyesi Kültür Kongre Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Birleşimde Gaziantep’in 9 ilçesinde çiftçilik yapan vatandaşlar için sevindirici bir karar çıktı. Bu karara göre, Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanlığı tarafından 600 bin dolmalık Antep biberi, 400 bin dolmalık patlıcan, 200 bin domates ve 25 bin Nizip patlıcan fidesi yüzde 60 hibeyle çiftçilere dağıtılacak.

Çiftçilere yapılacak fide yardımı hakkında bilgi veren Başkan Fatma Şahin, Oğuzeli’nin tarımdaki gücünün birçok bölgeye göre fark oluşturduğunu belirterek, bu meclis toplantısının Oğuzeli Belediyesi’nde yapılmasının ayrı bir güzel olduğunu söyledi.

Kar yağışından olumsuz etkilenen hayvan yetiştiricilerine de bir aylık yem desteği vereceklerini söyleyen Şahin, “Karla mücadele süresince yoğun yağış dolayısıyla çatılarda çökme meydana geldi. Biz hemen hasar tespiti yaptık. AFAD’dan temin edilmesi gereken ihtiyaçlar vardı. Bu süreci biz dahil olduk ve hızlandırdık. Bunun yanı sıra telef olan hayvanlarımız vardı. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu konudaki desteğini devreye sokana kadar vatandaş için acil bir eylem planı hazırladık. Gelen talepler ışığında vatandaşlarımıza yem desteği vermeyi kararlaştırdık” diye konuştu.

 

AdminAdmin