EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-02-2022 11:34

Öğrenciler yeni kütüphaneleri sevdi

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde yeni standartlarla yapılan gençlik kütüphaneleri öğrencilerden yoğun ilgi görüyor.

Öğrenciler yeni kütüphaneleri sevdi

Şehitkamil Belediyesinin açtığı 23 kütüphaneden bir yıl içinde 35 bini aşkın öğrenci yararlandı.

Üyelik sitemiyle girilebilen kütüphanelerde öğrencilerin ders çalışmaları, ödevlerini ve araştırmalarını yapmaları için kütüphanede kendilerine branş öğretmenleri tarafından destek de veriliyor. Kütüphanelerde güvenli internet ortamında ders çalışma ve ödev yapma imkanı bulan öğrencilerin, fiziki ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak, sosyal ilişkilerini geliştirmek adına kütüphaneler içerisinde satranç, masa tenisi gibi sportif ve ödüllü bilgi yarışmaları gibi sosyal etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler de tüm imkanlardan ücretsiz yararlanıyor.

Şehitkamil Belediyesi son 1 yılda Şehitkamil Sanat Kütüphanesi, Mütercim Asım Gençlik Kütüphanesi, Merveşehir Gençlik Kütüphanesi başta olmak üzere 23 kütüphanede, 35 bin 164 öğrenciye hizmet sundu. 23 kütüphanede bulunan 47 bin 716 kitaptan faydalanan öğrenciler, bilgisayar donanımlı internet sınıflarında da araştırma yaptılar.

Kütüphaneden düzenli faydalandığını söyleyen Asyanur Büyük, “Ben, üniversite öğrencisiyim. Geçtiğimiz yıl burada YKS’ye hazırlandım. 1 yıllık çalışmamın sonucunda YKS’ye girdim ve üniversiteyi kazandım. Şu an üniversite okuyorum ve ders çalışmak için bu kütüphanemizi kullanmaya devam ediyorum. Gençlik kütüphaneleri çok iyi. Evde bulamadığımız ders çalışma ortamını bu kütüphanemizde buluyoruz. Temiz, maske ve mesafe kurallarına uygun bir şekilde ders çalışma imkanımız oluyor. Hocalarımız da bizlerle yakından ilgileniyor, herhangi bir sorunumuz olduğu zaman çözmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar” dedi.

Mütercim Asım Kütüphanesi Öğretmeni Mehmet Said Cila, “Mütercim Asım Kütüphanemizde 9. sınıftan başlayıp, üniversite sınavına hazırlanan, KPSS’ye hazırlanan öğrencilerimize hizmet vermeye gayret gösteriyoruz. Kütüphanemizde yaklaşık 2 bin 800 kayıtlı öğrencimiz bulunmakta.  Kütüphanemiz, 08:30 ile 22:00 saatleri arası hizmet vermektedir. Şu an pandemi döneminden dolayı kütüphanemiz yarı kapasite ile hizmet veriyor. Bir dolu, bir boş şeklinde arkadaşlarımızı oturtuyoruz. Pandemi kurallarına dikkat etmeye özen gösteriyoruz. Kütüphanemize gerçekten yoğun bir talep var. Bu talebin karşılanması adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Öğrencilerimiz, okuldan artan kalan zamanlarını gelip burada değerlendiriyorlar, ev ödevlerini burada tamamlıyorlar. YKS ve KPSS’ye çalışan arkadaşlarımız da burada temiz, sessiz, sakin ve hijyenik bir ortamda sınava hazırlanıyorlar. Bizler de onların en iyi şekilde sınava hazırlanmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kütüphanemizden yararlanmak isteyen tüm öğrencilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

AdminAdmin