EKONOMİ

Vali işçi eylemlerini değerlendirdi

Gaziantep Valisi Davut Gül, OSB'deki fabrikalarda yapılan eylemlere ilişkin konuştu.

Vali işçi eylemlerini değerlendirdi

Gaziantep Valisi Davut Gül, Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikaların açıkladığı zam oranları nedeniyle fabrikalar önünde yapılan eylemlere ilişkin konuştu.
Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretinde gazetecileri sorularını yanıtlayan Vali Davut Gül, bir soru üzerine  OSB'de bazı fabrikaların önünde  yapılan eylemlere ilişkin görüşünü açıkladı.
Vali Gül şunları söyledi:

 “Gaziantep bir sanayi kenti, biz işçi kayıt dışı mı kayıtlı mı çalışıyor yani işçi sigortalı mı yoksa sigortasız mı çalıştırılıyor; ona bakarız. Sigortalı çalışıyorsa, devletin belirlediği ücret 4 bin 250 liradır. Devlet bu rakamdan aşağısının da verilmeyeceğini söylüyor. Eğer bir işçi sigortasız çalışıyorsa sorundur. Sigortalı çalışıp ve 4 bin 250 liradan aşağı çalışıyorsa yine sorundur. Ama 4 bin 250 lira alıyorsa ve sigortalı çalışıyorsa, ondan sonraki ilişki işveren ile işçinin arasındaki ilişkidir. Gaziantep'te işçiler asgari ücretin üzerinden ücret alıyorlar. Mesaiye kalıyorsa mesailerini alıyorlar. Bunun ayrı bir provokasyon aracı olarak kullanılmasına sıcak bakmıyoruz. Ama işçinin bir hakkı vardır. İşçinin alması gereken bir maaş vardır, bunu da işveren verecektir. Ama işçi, ‘vereceğiniz para beni tatmin etmiyor’ diyorsa, bunu da kırmadan, dökmeden, nasıl geçmişte 3-5-10 yıl birlikte çalıştılarsa verilen ücret ile ilgili birbirlerini tatmin etmiyorlarsa; yollarını ayırmaları da çok doğaldır. Biz işçi ile işverenin anlaşmalarını, uzlaşmalarını tercih ederiz. Uzlaşmıyorlarsa kırmadan, dökmeden, birbirlerini yormadan bana göre yollarını ayırsınlar. Birine iş, biri ne de işçi çok" 

AdminAdmin